Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

Moduł GSM z układem SIM900A jak zmienić firmware

Moduł GSM wraz z układem SIM900A,  który różni się od popularnego SIM900 tym, że został przygotowany z myślą o rynku azjatyckim i na dzień dobry jest przystosowany to tamtejszych sieci
GSM. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby działały w naszych sieciach komórkowych.Okazuje się, że układy różnią się tylko i wyłącznie oprogramowaniem lub jak kto woli wersją firmware.

Moduł gsm sim900aDo procedury zmiany oprogramowania modułu GSM SIM900A potrzebne nam będzie:

Połączenie modułu GSM SIM900A z konwerterem

Konwerter podpinamy do modułu w następujący sposób:

VCC -> VCC
GND -> GND
TX -> RXD 5V
RX -> TXD 5V

Sprawdzamy połączenie z modułem SIM900A

Najprostszą metodą weryfikacji czy połączyliśmy jest użycie ArduinoIDE. Następnie lecimy do zakładki Narzędzia potem do Port i wybieramy na którym nasz konwerter spięty z SIM900A. Po czym przechodzimy do monitor portu szeregowego. Tu na dzień dobry zmieniamy dole znaki linii na „Zarówno NL i CR”. Wpisujemy komendę AT po czym klikamy wyślij, jeśli moduł jest prawidłowo podłączony wyśle nam odpowiedź OK. Z ważniejszych rzeczy jest sprawdzenie wersje softu jaki aktualnie został fabrycznie wgrany, w tym celu korzystamy z komendy AT+CGMR. 

Powyższa grafika jest już, po aktualizacji, pamiętaj aby zwrócić uwagę na końcówkę wersji softa. Jeśli w waszej wersji jest końcówka 32 wgrywamy tylko wersje 32, natomiast jeśli tak jak w moim przypadku mam wersje 64 wgrywam wersje 64. Uprzedzając pytania, nie zamiennie nie działa sprawdzałem.

Zmiana firmware`u

Na początek potrzebne nam będzie program do wgrania naszego softa oraz sam soft. Nie robię tu wszystkiego w jednej paczce gdyż nie każdy musi chcieć wgrywać to samo. Zostawiam osobno SimCom który służy nam do wgrywania oraz osobno oprogramowanie  1137B12SIM900A64_ST

Po pobraniu powyższych plików uruchamiamy program SimCom, a w nim klikamy browse i wybieramy plik z softem dla naszej wersji, w moim przypadku wersja 64. Następnie wybieramy port, na którym jest podłączony nasz konwerter, jednak to już wiecie po wizycie w ArduinoIDE i ustawiamy prędkość transmisji na 4608000 i klikamy START.

Znając życie zaraz po kliknięciu stat ukaże się wam komunikat ” Please power up the target” i w tym momencie należy zresetować nasz moduł SIM900A. Najszybszą metodą jest zwarcie na chwilę pin RESET i GND. Piny opisane są na grafice 2 niniejszego wpisu. Jeżeli wsio poszło prawidłowo rozpocznie się proces wgrywania nowej wersji softu, który może potrwać nawet i 10 minut. Tu nie spieszmy się nawet jak przez dłuższy okres nic się nie dzieje. Mamy okazję sprawdzić naszą cierpliwość, ten sam moduł zależności od wersji oprogramowania wgrywał się od 2 min do 10. Gdy proces będzie zakończony ujrzysz „Download done” czy jakoś tak.

Na koniec przyda się sprawdzić czy się powiodło, ponownie zresetuj modem po czym przejdź do ArduinoIDE oraz odpal monitor portu szeregowego.

Na dzień dobry wpisz AT aby się ładnie przywitać po czym AT+COPS? ta komenda sprawdzi nam do jakiej sieci obecnie jesteśmy zalogowani.

5/5 - (2 ocena/y)
Exit mobile version