Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

Lampka z czujnikiem zmierzchu

Schemat lampki LED z czujnikiem zmierzchu, ma zastosowanie zarówno w domu jak i poza nim. Układ docelowo będzie pracował z instalacją solarną na działce.

LDR czyli  (Light Dependent Resistor) mówiąc dosłownie rezystor którego odporność wzrasta wraz ze spadkiem natężenia światła padającego na niego lub prościej fotorezystor. W tym obwodzie zastosowanych jest 25 jasnych białych diod LED, można oczywiście zastosować inny kolor wówczas trzeba dobrać rezystor ograniczający prąd.

Co i jak

Zasada działania układu jest dziecinnie prosta w ciągu dnia światło padające na czujnik powoduje, że opór jest niski. Kiedy rezystancja jest niska, przewodność jest wysoka. W wysokiej przewodności LDR przepuszcza prąd o ujemnym napięciu na bazie tranzystora BC457. Dzięki rezystorowi o dużej wartości podłączonemu między bazą tranzystora a zasilaniem +, przepływa bardzo mały prąd. Natomiast w nocy gdy na czujnik nie pada żadne światło pojawia się wysoki opór, wówczas napięcie z masą nie dociera na bazę tranzystora Q1. W tym stanie tranzystor Q1 załącza się, a następnie ten tranzystor włączy również tranzystor Q2. Po załączeniu tranzystora SK100 diody zaczną świecić.

Potrzebne komponenty:

Schemat:

5/5 - (2 ocena/y)
Exit mobile version