piątek, 13 grudnia
Shadow

Falownik – Podstawowe informacje

Falownik służy do przetwarzania prądu stałego na zmienny o częstotliwości dobranej do właściwości odbiornika energii, nie związaną z częstotliwością z jaką pracuje sieć.
Zasada działania falowników polega na okresowym połączaniu oraz odłączaniu obciążenia do źródła napięcia stałego. Najprostszy falownik przedstawiono na rysunku 1 zawiera w swojej strukturze jeden przełącznik ( popularnie zwany kluczem), którego periodyczne zamkniecie i otwarcie powoduje, że prąd w obwodzie ma postać impulsów o wartości średniej zależnej od stosunku czasu zwarcia do czasu zwarcia styków klucza.

Rysunek 1

Falownik

Falownik symetryczny posiada w swojej strukturze dwa przełączniki zamykające na przemian. Źródło napięcia stałego przełączane jest kolejno do dwóch połówek uzwojenia pierwotnego transformatora. Wewnątrz rdzenia transformatora powstaje zmienny strumień magnetyczny, dzięki czemu w uzwojeniu wtórnym indukuje się napięcie zmienne o przebiegu w przybliżeniu prostokątnym. Podstawowy układ można zobaczyć na rysunku 2.

Rysunek 2

Falownik symetryczny

Falownik układ mostkowy jest najbardziej rozbudowany z pośród już opisanych. Posiada aż cztery przełączniki zamykane parami: P1 i P3 oraz P2 i P4. Prąd płynący przez odbiornik ma kształt impulsu prostokątnego. W tym układzie stosuje się jako przełączniki tranzystory lub tyrystory sterowane impulsami o żądanej częstotliwości. Podstawowy układ mostkowy przedstawiono na rysunku 3. Częstotliwość układu może być zawarta w zakresie ograniczonym od góry przez właściwości dynamiczne elementów przełączających oraz przez moc wydzielaną przez nie.

Rysunek 3

Falownik układ mostkowy

 


Artykuł napisany przez Michała M.
Literatura: A. Chwaleba B. Moeschke G. Płoszajski „Elektronika 5” wyd 7 1996r.

5/5 - (1 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.