sobota, 13 lipca
Shadow

RaspberryPi exFAT – dodanie obsługi systemu plików exFAT

Krótki przewodnik dotyczący RaspberryPi oraz systemu exFAT, krótko i na temat jak można włączyć obsługę formatu systemu plików exFAT na RaspberryPi (Raspberian, Debian).

Dla tych, którzy nie wiedzą, system exFAT (Extended File Allocation Table) jest zastrzeżonym formatem systemu plików opracowanym przez firmę Microsoft. Został zaprojektowany tak, aby był optymalny dla pamięci flash, takich jak pamięci USB jak i karty SD. Ze względów patentowych exFAT, nie może stać się oficjalną częścią Linuksa pomimo implementacji jądra wydanej przez Samsunga. Z powodu tego ograniczenia musimy zaimplementować obsługę systemu plików exFAT w inny sposób, wiadomo czasem trzeba dokoła.


Dodanie obsługi exFAT

Zanim zaczniemy dodawać obsługę exFAT do maliny, musimy najpierw upewnić się, że nasz system operacyjny Raspberry Pi jest zaktualizowany do najnowszej wersji. Nie jest to na 100% wymagane jednak zalecam.

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Aby włączyć obsługę systemu plików exFAT na RaspberryPi, będziemy potrzebowali dwóch konkretnych pakietów, to exfat-fuse i exfat-utils. Oba te pakiety współpracują ze sobą, aby system operacyjny mógł komunikować się z pamięciami w formacie exFAT.

Aby zainstalować te dwa niezbędne pakiety, musimy wprowadzić następujące polecenie w terminalu.

sudo apt install exfat-fuse exfat-utils

W ramach wyjaśnienia

Exfat-fuse działa jako moduł systemu oprogramowania FUSE (system plików w przestrzeni użytkownika), który pozwala systemowi operacyjnemu Raspbian montować jak i interpretować pamięci exFAT bez dodatkowych uprawnień.

FUSE działa jako most między jądrem a przestrzenią użytkownika, umożliwiając programistom dodanie obsługi dodatkowych systemów plików bez konieczności wydawania jądra.

Automatyczny montaż napędu exFAT

Zapewne chciał byś, aby dysk był automatycznie montowany podczas rozruchu systemu, w tym celu wystarczy zedytować plik fstab.

sudo nano /etc/fstab

Poniżej znajduje się przykład wpisu exFAT fstab. UUID możesz znaleźć za pomocą polecenia

sudo blkid

blkid ID exfat

UUID=5445-755E /media/exfat exfat defaults,auto,umask=000,users,rw 0 0

fstab exfat

5/5 - (2 ocena/y)

1 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.