Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

Zmiana portu SSH RaspberryPi

Większość z was do zdalnego połączenia z Raspberry Pi używa SSH. Jest to wygodny i szybki sposób komunikacji, jednak używanie domyślnego portu 22 nie jest zbyt bezpieczne. Dla własnego bezpieczeństwa, warto zmienić te ustawienia, aby utrudnić dostęp do RaspberryPi osobą niepowołanym, szczególnie zalecane dla osób które malinę mają wystawioną na świat.

Zmiany dokonuje się w celu zabezpieczenia przed masowymi atakami, w których automatu próbują się łączyć na porcie 22. Analogicznie zmiany możemy dokonać w innych systemach pochodnych od Debiana, mowa tu o samym Debianie jak i całej rodzinie Ubuntu.

Jak zmienić port SSH Raspbian

Zmiana portu SSH jest banalnie łatwa i można ją wykonać dwojako 1 z metod jest bezpośrednio malinę do monitora, jak i poprzez SSH. Sesja nie zostanie zerwana po zatwierdzeniu zmian.

W celu zmiany portu musimy zajrzeć do pliku

/etc/ssh/sshd_config
Aby dokonać zmian w pliku wykorzystujemy komendę:
sudo nano/etc/ssh/sshd_config
Następnie odszukujemy linię
#Port 22
Na dzień dobry należy odkomentować tę linię (usunąć #).  Następnie można zmienić numer portu na wybrany przez nas, najlepiej większy od 1000 jednak nie większy niż 65535. Ja osobiście używam generatora w celu wygenerowania losowych 4-5 cyfr. Tak i postąpię tym razem wylosowane cyfry to 24839
Po zamianie zapisujemy plik, następnie wykonujemy restart usługi SSH. Obecne połączenie nie zostanie zamknięte.
sudo service ssh restart
W momencie gdy ktoś próbuję będzie próbował logować się na porcie 22 ujrzy komunikat.
To już wszytko, pamiętaj o tym aby zapamiętać port na jakim od tej pory będziemy się logować do naszego systemu.
5/5 - (2 ocena/y)
Exit mobile version