niedziela, 21 lipca
Shadow

Tuya i obsługa w Domoticz bez alternatywnego oprogramowania

Tuya i urządzenia z nią zgodne jest obecna od dawna. Jednak z lenistwa nie chcę mieć tony aplikacji niemal do tego samego. Tu z pomocą przychodzi nam wtyczka do udostępniona na git przez Xenomes wtyczka do Domoticza.
domoticz tuya
Sama wtyczka umożliwia nam pobieranie z chmury Tuya urządzeń jak i zarządzanie nimi bezpośrednio z poziomu domoticza. Z racji, że w domu od kilku lat całą automatykę mam opartą właśnie o domoticza, uprzedzając pytania home asistans mi nie leżał. Sam plugin działa sprawnie i obsługuje głównie przełączniki typu ON/OFF jak i zarządzanie kolorami w żarówkach RGB jak i samym natężeniem światła.

Należy tu nadmienić ważną rzecz, nie musimy tu w żadnym stopniu zmieniać oprogramowania wewnętrznego gdyż wspiera on oryginalne oprogramowanie Tuya.

Sam proces instalacji jest prosty i nie wymaga od nas za dużo roboty, poniżej komendy w kolejności

cd ~/domoticz/plugins
sudo pip3 install tuyaha requests
git clone https://github.com/Xenomes/Domoticz-TUYA-Plugin.git

Na koniec resetujemy Domoticza

sudo service domoticz.sh restart

domoticz wtyczka tuya 01

Następnie przechodzimy do Domoicza i klikamy Konfiguracja -> Sprzęt, następnie z listy wybieramy „TUYA”

domoticz wtyczka tuya 02Następnie wprowadzamy nasz login i hasło do aplikacji Tuya

domoticz wtyczka tuya 03

Po czym przechodzimy do zakładki Konfiguracja -> Urządzenia i ram wyszukujemy nasz sprzęt tuya jeżeli będziesz miał kilka urządzeń pojawią się one na liście.

domoticz wtyczka tuya 04

Po włączeniu pojawi się na stałe jak w moim przypadku dla wtyczka pojawiła się w zakładce „przełączniki”

domoticz wtyczka tuya 05

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że same gniazdko posługuje pomiar poboru energii, to nie zobaczymy tego za pomocą tej wtyczki, oczywiście na moment pisania wpisu. Co będzie niebawem trudno powiedzieć.

 

5/5 - (3 ocena/y)

10 Comments

 • Waldek

  To teraz pytanie,, czy wtyczki przestały obsługiwać pewien zakres urządzeń które wcześniej obsługiwały? Czy może Tuja to ograniczyła? Czy wreszcie Aplikacja gdzieś ogranicza bo ta przekazuje dane dalej. Dla ciekawości napisze fakt że usuwając jedno ze starszych urządzeń z domoczą po 2 min wróciło, po usunięciu ostatniego zainstalowanego czujnika otwarcia drzwi, czujnik nie wrócił i z 23 urządzeń mam 22 ;;-) Znajdziemy rozwiązanie? bo ja więcej pomysłów nie znajduje. Fajnie że chociaż raz jestem pewnie że to nie wina Domoticza 😉

 • Waldek

  tak, prawie, bo mam i grzejniki na podczerwień które działają dobrze, pracuje 22 urządzenia, dodało mi pierwszy czujnik otwarcia drzwi i po 3 dniach przy kolejnych drzwiowych przestał, nie dodaje nic, nic nie pomaga i skończyły się pomysły.

 • Waldek

  robiłem wszystko, domoticza mam z 4 lata, przelogowania, zmiany plugina na inny itd. stad zapytałem czy taki przypadek występuje tylko u mnie czy coś tuya ograniczyła. Dziwne i dalej szukam przyczyny, bo wszystkie „starsze” urządzenia chodzą poprawnie. Wyrzucam stare to je dodaje, Jak dodaje nowe w apce już nie dodaje do domoticza. Naprawdę brakuje mi pomysłów bo przestało dodawać bez zmian w domoticz wiec jedynie to mogę wykluczyć.

  • Mówimy oczywiście o tym, że „Sam plugin działa sprawnie i obsługuje głównie przełączniki typu ON/OFF jak i zarządzanie kolorami w żarówkach RGB jak i samym natężeniem światła.” innych nie łapie ta wtyczka.

 • Waldek

  Niestety nie pomaga, działała od dawna, 2 tyg temu dodało ostatnie urządzenie i pomimo ze w apce dodaje kolejne domoticz już ich nie wyłapuje. Zastanawiam się czy to coś u mnie czy po stronie Tuya … Stare dodane w Domoticz urządzenia chodzą poprawnie. Nowego nic nie dodaje.

  • W niektórych przypadkach, aby pojawiło się nowe urządzenie należy wejść w konfiguracja -> urządzenia i nadpisać ponownie dane logowania. Na jednym z domoticzów z tym się spotkałem i pomogło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.