Dodano w przez swistak dnia grudzień 29 2016 2097

Polska energetyka w Święta przeszła prawdziwy chrzest bojowy. System energetyczny pracował przy najwyższym obciążenu w historii produkcji energii elektrycznej z wiatru. Jednocześnie było to okres najmniejszego udziału dużych elektrowni konwencjonalnych.
Cena energii spadła do administracyjnego minimum, chociaż mogłaby jeszcze bardziej. Pomimo tego system pracował bez problemów. Oczywiście nie wliczamy w to lokalnych przerw spowodowanych zerwanymi liniami przesyłowych.
W poniedziałkowy wieczór, 26 grudnia, padł historyczny rekord produkcji energii z farm wiatrowych w Polsce. Według wstępnych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, publikowanych na Giełdowej Platformie Informacyjnej, o godzinie 20:00 wiatraki dostarczały do systemu 4,9 GW mocy dokładnie 4941 MW, czyli aż 86% swoich maksymalnych zdolności.

Tak wysoką ilość produkowanej energi zawdzięczamy przechodzącemu w tym momencie przez Polskę orkanu „Barbara”, który wywołał na Bałtyku sztorm o sile 10 w skali Beuforta przy jednoczesnych  porywach wiatru o szybkości sięgających 120 km/h. "W święta Bożego Narodzenia zapotrzebowanie odbiorców na moc było bardzo niskie i wahało się od 19 GW wieczorem do zaledwie 12 GW w nocy. W efekcie w poniedziałkowy poranek turbiny wiatrowe zaspokajały nawet 34% zapotrzebowania krajowych odbiorców na energię ─ najwięcej w historii naszego kraju". Stwierdził przedstawiciel KDM (Krajowej Dyspozycji Mocy)

Źródło: KDM / TGE / PSE

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]