Dodano w przez swistak dnia czerwiec 30 2017 275

W minioną środę, o godz. 13.30 padł rekord poboru mocy w systemie energetycznym Polski. Zapotrzebowanie wyniosło aż 22 883 MW - pisze "Rzeczpospolita".

Wszystko przez rozpoczynającą się fali upałów, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Do obecnej środy największe zapotrzebowanie na moc w tzw. letnim szczycie PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne) zanotowało rok temu, dokładnie 24 czerwca 2016 r. było to wówczas 22 750 MW.

Zburzycie energii z roku na rok wzrasta, szczególnie w okresie wakacyjnym. Wszystko przez coraz powszechniejsze klimatyzatory zarówno w biurach, jak i mieszkaniach.

Natomiast polskie elektrownie, w większości są opalane węglem, potrzebują do prawidłowej pracy ogromnych ilości wody do systemów chłodzenia. W razie długotrwałych upałów jak i suszy mogą pojawić się problemy z jej dostępnością. "Zdaniem ekspertów latem tego roku PSE wydają się lepiej przygotowane do bilansowania ze względu na wiele narzędzi interwencyjnych uruchamianych w razie potrzeby." Przypuszczalnie jeszcze tego lata możemy spodziewać się kolejnych rekordów zapotrzebowania na moc.
Źródło: Rzeczpospolita.pl / Zdjęcie: pixabay

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?