Wojny cybernetyczne, ataki na system Windows, a także ataki systemu DNS – takie między innymi zagrożenia przewidują na rok 2009 pracownicy TrendLabs.
#1. Bolączki Web 2.0
Zagrożenia płynące ze stosowania aplikacji Web 2.0 będą w 2009 roku nadal aktualne, twierdzą analitycy Trend Micro. Hakerzy będą korzystać z technik tworzenia struktur przypominających zwykły kod, takich jak IFrames, będą też nadal wykorzystywać przeglądarki i inne aplikacje internetowe jako nośniki infekcji. Wprowadzenie przeglądarki Google Chrome czy oficjalne udostępnienie przeglądarki Internet Explorer 8 pociągnie za sobą rozwój nowych rodzajów ataków.
#2. Alternatywne systemy operacyjne
Zagrożenia wynikające z wykorzystania błędów w alternatywnych systemach operacyjnych będą coraz powszechniejsze, zwłaszcza w obliczu rosnącej popularności systemów Mac i Linux.
#3. Microsoft – stały cel.
W związku z udostępnieniem systemu Windows 7 należy spodziewać się ataków przestępców cybernetycznych, którzy potraktują zapowiedzi o całkowitej odporności nowego systemu na wirusy jako wyzwanie. Na podobne ataki będą też narażone projekty Microsoft Surface, Silverlight i Azure.
#4. Rozkwit socjotechniki
Cybernetyczni przestępcy będą nadal używać głośnych wydarzeń oraz postaci ze świata showbiznesu i polityki jako przynęty w atakach opartych na socjotechnice. Użytkownicy oczekujący na publikację gier Starcraft 2 i WoW: Wrath of the Lich King również powinni mieć się na baczności. W związku z globalnym kryzysem finansowym, który sprzyja przestępcom będą zdarzać się próby nieuczciwego wykorzystania skłonności konsumentów do oszczędzania, takie jak wiadomości e-mail na tematy ekonomiczne, fałszywe kupony internetowe, fikcyjne propozycje pracy zdalnej.
#5. Wojny gangów cybernetycznych
Analitycy zajmujący się dziedziną zabezpieczeń zapowiadają wojny wirusów, robaków i botnetów jako skutek coraz bardziej zaciętej walki o zyski z wyłudzania danych osobowych i oszustw, jak również zmniejszania się gangów cybernetycznych i coraz lepszych zabezpieczeń.
#6. Rosnące zagrożenia w świecie wirtualnym
Cybernetyczni przestępcy szukają publiczności dla swoich wyczynów, dlatego ich ofiarą padają często użytkownicy światów wirtualnych i gracze internetowi. Zagrożenia obecne w tych światach obejmują skalę różnorodnych zachowań użytkowników, czasem nieszkodliwych, jak udostępnianie haseł partnerom, czasem wyrafinowanych, jak oszustwa związane z własnością nieruchomości.
#7. Zagrożenia w systemie DNS
69% polskich serwerów jest podatnych na atak. Przestępcy z cyber-świata będą wykorzystywać do swoich celów znane luki w rejestrach systemu nazw domen. Według specjalistów używane są już zatrute pamięci podręczne DNS, które pozwalają tworzyć ukryte kanały komunikacyjne, obchodzić zabezpieczenia i dostarczać szkodliwe treści.
#8. Rozkwit nielegalnych interesów
Cybernetyczne przestępstwa to już przemysł i w roku 2009 będzie się on dalej rozwijać. Szkodliwe oprogramowanie do kradzieży informacji, ukierunkowane na dane logowania oraz informacje z systemów bankowych i dotyczące kart kredytowych będzie nadal popularne.
#9. Rozwój inteligentnego szkodliwego oprogramowania
Rozwój szkodliwych technologii jest nieunikniony, ponieważ twórcy złośliwych kodów wciąż opracowują i wprowadzają w obieg oprogramowanie, które ma być niewykrywalne i dzięki temu niemożliwe do usunięcia.
#10. Odsiecz na horyzoncie
W miarę jak narasta zniecierpliwienie tupetem cybernetycznych przestępców i ich atakami, działania społeczności będą coraz częściej prowadzić do demaskowania czarnych charakterów, tak jak w przypadku firm Atrivo/Intercage i McColo w roku 2008.
Użytkownikom internetu nie pozostaje nic innego jak strzec się i stosować do kilku wskazówek, które pozwolą im uchronić się przed staniem się ofiarą ataku.
Źródło di.com.pl