niedziela, 14 lipca
Shadow

Centrum Szyfrów Enigma powstanie w Poznaniu

Już latem przyszłego roku (2021 roku) pierwsi chętni będą mogli w zawitać do Centrum Szyfrów Enigma. Centrum dokładnie w tym samym miejsc w którym pracowali słynni kryptolodzy: Jerzy Różycki, Marian Rejewski jak i  Henryk Zygalski. Mowa tu o gmachu Collegium Martineum UAM.

Zdjęcie Enigmy pochodzi z Wikipedii Domena publiczna

„Jak przypomniał w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, przed wojną w tym samym miejscu stał gmach, w którym działała filia wojskowego Biura Szyfrów. Pracowali w niej przyszli pogromcy Enigmy”.

„To będzie miejsce, które będzie opowiadało historię pracy całego zespołu ówczesnych kryptologów, będzie to też jednak opowieść o historii naszego miasta. Ma to być miejsce zaznajamiające młodych ludzi z matematyką i kryptologią. Mam nadzieję, że spotkamy się na otwarciu Centrum w przyszłym roku, przed sezonem letnim” – powiedział Mariusz Wiśniewski.

Chętne osoby będą mogły przejść kurs szyfrowania, zdobędą wiedzę o dawnych metodach utajniania informacji jak i poznają zdumiewającą historię powstania Enigmy.

Partnerem całej inwestycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Prorektor poznańskiej uczelni prof. Tadeusz Wallas podkreślił, że UAM użyczył ponad 1 tys. mkw. pod przyszłe Centrum, a także zwiększył nakłady na remonty i unowocześnienie obiektu.

Źródło PAP

5/5 - (1 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.