Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

Filtry z grafenu oczyszczą powietrze z CO2

Inżynierowie z EPFL opracowali filtr grafenowy do wychwytywania dwutlenku węgla (CO2), który przewyższa wydajność obecnie stosownych technologii wychwytywania i może znacznie obniżyć koszty wychwytywania dwutlenku węgla do 30 USD za tonę dwutlenku węgla.

grafenowy filtr CO2
Jednym z głównych winowajców globalnego ocieplenia jest ogromna ilość dwutlenku węgla wypompowywana do atmosfery głównie ze spalania paliw kopalnych oraz innych zakładów przetwórczych. W odpowiedzi naukowcy wypróbowali proces, który może sekwestrować  dwutlenek węgla, po czym transportując go na składowisko, a następnie deponując w miejscu, z którego nie może przedostać się do atmosfery.

Problem polega na tym, że wychwytywanie dwutlenku węgla z elektrowni i emisji przemysłowych nie jest zbyt opłacalne. Głównym powodem jest to, że odpadowy dwutlenek węgla nie jest emitowany w czystej postaci, ale jest mieszany z azotem i innymi gazami, a wydobywanie go z emisji przemysłowych wymaga dodatkowego zużycia energii.

Naukowcy od dawna próbowali opracować energooszczędny filtr dwutlenku węgla. Technologia ta, określana mianem „membrany”, może wydobywać z mieszanki gazowej dwutlenek węgla, który można następnie przechowywać lub przekształcać w przydatne inne surowce. „Jednakże wydajność obecnych filtrów dwutlenku węgla jest ograniczona przez właściwości obecnie dostępnych materiałów”, wyjaśnia profesor Kumar Varoon Agrawal z School of Basic Sciences EPFL (EPFL Valais Wallis).

Agrawal kieruje zespołem inżynierów chemików, którzy opracowali najcieńszy obecnie na świecie filtr z grafenu, znanego na całym świecie pod nazwą „cudownego materiału”. Filtr grafenowy jest nie tylko najcieńszy na świecie, może również oddzielać dwutlenek węgla od mieszaniny gazów, takich jak te pochodzące z emisji przemysłowych, i to z wydajnością i szybkością przewyższającą większość obecnych filtrów. „Nasze podejście było proste”, mówi Agrawal. „Wykonaliśmy w grafenie dziury wielkości dwutlenku węgla, które umożliwiły przepływ dwutlenku węgla, blokując inne gazy, takie jak azot, które są większe niż dwutlenek węgla”. Rezultatem jest rekordowo wysoka wydajność wychwytywania dwutlenku węgla.

„Szacujemy, że ta technologia obniży koszt wychwytywania dwutlenku węgla o blisko 30 USD za tonę dwutlenku węgla, w przeciwieństwie do procesów komercyjnych, w których koszt jest dwa do czterech razy wyższy”, mówi Agrawal. Jego zespół pracuje obecnie nad zwiększeniem skali tego procesu, opracowując pilotażową instalację demonstracyjną do wychwytywania 10 kg dwutlenku węgla dziennie w ramach projektu finansowanego przez szwajcarski rząd i szwajcarski przemysł.

Źródło: actu.epfl.ch

Brak oceny
Exit mobile version