Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

Fundacja RaspberryPi udostępnia schemat blokowy kontrolera RP1

Jak twierdzi fundacja RaspberryPi wersja 5 malinki to najbardziej skomplikowany jak i kosztowny projekt, jaki kiedykolwiek został zrealizowany. Obejmujący ponad siedem lat i kosztujący kwotę 25 milionów dolarów. Jest to także pierwszy flagowy produkt, w którym zastosowano krzem zaprojektowany samodzielnie w RaspberryPi, w postaci kontrolera we/wy RP1.

raspberrypi rpi1-co

RP1 to niezwykle skomplikowana konstrukcja i zwarta konstrukcja, łącząca wszystkie wszystkie skierowane na zewnątrz interfejsy analogowe wymagane do zbudowania Raspberry Pi oraz odpowiednie kontrolery cyfrowe w jednej obudowanie o powierzchni 20 mm². Został realizowany w procesie 40LP firmy TSMC. Zapewnia wejście kamery MIPI i wyjście wyświetlacza, USB 2.0 i 3.0, analogowe wyjście wideo i Gigabit Ethernet MAC i zapewnia wystarczającą liczbę odpornych na awarie pinów we/wy ogólnego przeznaczenia 3V3 oraz różne cyfrowe urządzenia peryferyjne o niskiej prędkości, aby sterować naszym standardowym 40-pinowym złączem GPIO. Komponenty te są połączone za pośrednictwem struktury AMBA AXI z kontrolerem urządzenia PCI Express, a stamtąd z procesorem aplikacyjnym BCM2712. Każdy komponent ma swoje własne wymagania dotyczące taktowania i ograniczenia implementacyjne, których należy przestrzegać, aby działał poprawnie.

Wstępna dokumentacja kontrolera PRI1

RPi publikuje wstępną dokumentację dotyczącą krzemu RP1. Podobnie jak dokumentacja urządzeń peryferyjnych dla Broadcom BCM2711, który zasila Raspberry Pi 4, to wydanie jest skierowane do osób wdrażających sterowniki dla Raspberry Pi 5. Oznacza to, że w przeciwieństwie do naszej dokumentacji dotyczącej naszego produktu mikrokontrolerowego RP2040, dzisiejsza wersja nie mówi wszystkiego o krzem RP1, który możesz chcieć poznać; zamiast tego ma pomóc w przeniesieniu systemu operacyjnego i wykorzystaniu funkcji Raspberry Pi 5. „Chociaż zastanawiamy się nad ujawnieniem większej liczby funkcji RP1, zarówno w oprogramowaniu, jak i dalszej dokumentacji, będzie to coś, co możesz zobaczę trochę później”.

Schemat blokowy

raspberrypi rpi1-co schemat blokowy

Specyfikacje Raspberry Pi RP1:

Video od fundacji

YouTube video player
5/5 - (2 ocena/y)
Exit mobile version