Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

Jak wybierać lampy LED

linowoa ampa led

Pierwszym tematem na który trzeba zwrócić przy zakupie lamy LED. Czy każda lampa LED jest bezpieczna dla użytkownika? Czy siła światła lampy LED mierzona jest tak jak w tradycyjnej żarówce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu.

Kupując lampę jak i listwy LED, warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór produktu, który będzie dla nas bezpieczny jak i dostosowany do naszych potrzeb. Ułatwią nam to informacje zawarte na etykiecie znajdującej się na opakowaniu lub bezpośrednio na listwie jak i lampie LED. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników przy zakupie lamp LED jest zwracanie nadmiernej uwagi na ilość watów, która jest podstawową jednostką mocy światła w tradycyjnych żarówkach.
W przypadku oświetlenia LED ważniejsza od mocy jest liczba lumenów (lm). Mówiąc prosto z mostu im więcej lumenów (Im), tym silniejsze oświetlenie. Istotny tu jest również współczynnik oddawania barw CRI (Ra), określający wpływ stosowanego oświetlenia na wygląd kolorów. Punktem odniesienia dla sztucznych źródeł światła jest światło dzienne, które posiada najwyższy współczynnik oddawania barw Ra=100. Zatem lampy LED posiadające wysoki współczynnik CRI (Ra) wierniej oddają naturalne kolory otoczenia i przedmiotów. Warto również zwrócić uwagę na barwę światła, która wyrażona jest w kelwinach (K). Jako oznaczenie barwy ciepłej przyjmuje się wartości poniżej 3300 ºK. Im niższa wartość kelwinów, tym cieplejsze światło – zbliżone do tradycyjnych żarówek.

Jak wybrać lampy LED
Niektóre lampy LED,

podobnie jak inne sztuczne źródła światła, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie użytkowania. Najczęściej występującą przyczyną jest emisja promieniowania UV  lub światła niebieskiego, w stopniu szkodliwym dla oczu jak i skóry osób przebywającym w pomieszczeniu oświetlonym takim źródłem światła. Istnieje czterostopniowa skala grup ryzyka, ze względu na charakterystykę emitowanego światła:

Jeżeli na opakowaniu nie znajduje się informacja o ryzyku, przyjmuje się, że oświetlenie nie stwarza żadnego zagrożenia. W przypadku gdy producent zamieścił ostrzeżenie o grupie ryzyka, wówczas należy stosować się do zaleceń podanych w instrukcji dołączonej do produktu, np. nie wpatrywać się we włączone źródło światła, gdyż grozi to uszkodzeniem wzroku. Stosowanie się do instrukcji ma zapobiec zagrożeniu.

Źródło: informacja prasowa UOKiK

Brak oceny
Exit mobile version