piątek, 19 kwietnia
Shadow

Może zabraknąć kluczowego składnika baterii – Lit

Już w niedalekiej przyszłości możemy zaobserwować na rynku niedobory litu. Obecne wydobycie litu pozostaje w tyle za popytem który obecnie obserwujemy na miliony baterii. Mowa tu zarówno tych do napędów pojazdów elektrycznych, jak i do magazynowania energii wiatrowej oraz słonecznej w sieci, i do prozaicznych np. latarek.

akumulator 18650

Rystad Energy przewiduje już „poważny deficyt podaży litu” w 2027 r., czyli nie w tak odległym czasie. Wszystko przez zdolności wydobywcze pozostają w tyle za boomem jaki pojawił się na pojazdy elektryczne. Według firmy badawczej niedopasowanie mogłoby skutecznie opóźnić produkcję około 3,3 miliona samochodów osobowych. Bez nowych projektów wydobywczych opóźnienia mogą wzrosnąć do równowartości ~20 milionów samochodów w 2030 r.  Ten niedobór litu odczują też inni producenci autobusów, ciężarówek, statków jak i systemów magazynowania na baterie  nawet ty i twoje power banki.

Aby drastycznie zwiększyć moc produkcyjną, producenci będą musieli również wykorzystywać „marginalne” zasoby, których rozwój jest droższy i bardziej energochłonny niż ich odpowiedniki konwencjonalne. Obawy związane z ograniczeniami dostaw napędzają innowacje w przemyśle litowym. W kilku projektach w Ameryce Północnej oraz w Europie testuje się „bezpośrednią ekstrakcję litu”, ogólny termin obejmujący technologie, które, ogólnie rzecz biorąc, wykorzystują energię elektryczną i procesy chemiczne do izolacji i ekstrakcji skoncentrowanego litu.

W południowo-zachodnich Niemczech Vulcan Energy wydobywa lit ze źródeł geotermalnych, które bulgoczą tysiące metrów pod Renem. Startup rozpoczął eksploatację swojego pierwszego zakładu pilotażowego w połowie kwietnia. Vulcan powiedział, że może wydobywać 15 000 ton3 rocznie wodorotlenku litu – związku używanego w katodach akumulatorów.

W południowej Kalifornii Controlled Thermal Resources rozwija elektrownię geotermalną i zakład wydobywania litu na Morzu Salton. Firma podała, że ​​pilotażowy zakład rozpocznie produkcję 20000 ton3 wodorotlenku litu rocznie, również do 2024 roku.
Źródło: fudzilla

5/5 - (2 ocena/y)

1 Comments

  • Mateusz

    Powinno być, że jeżeli firma x wprowadzi na rynek x ton akumulatorów powinna te samą ilość z rynku odebrać, o braki szybko by zostały zredukowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.