piątek, 19 kwietnia
Shadow

Naukowcy krok bliżej konstrukcji nadprzewodników.

Naukowcy trafili na ślad, który może usprawnić nasze rozumienie fizyki nadprzewodników. nadprzewodnikWszystko dzięki niezwykłym możliwościom urządzenia zwanego Stanford Synchrotron Radiation Lightsource w skrucie (SSRL).

Uczeni dostrzegli pojawienie się magnetyzmu po połączeniu ze sobą dwóch perowskitów – materiałów. Żaden z których materiałów nie ma właściwości magnetycznych. Perowskity stanowią obiekt zainteresowania dzisiejszych fizyków, którzy mają nadzieję stworzyć z nich nadprzewodnik wysokotemperaturowy.

Przebadane przez SSRL perowskity to LAO (związek lantanu, glinu i tlenu) oraz STO (mieszanina strontu, tytanu i tlenu). Oba perowskity są izolatorami, ale gdy połączy się je razem, to na styku struktur płynie prąd elektryczny. Po schłodzeniu do temperatury bliskiej zera absolutnego połączone warstwy LAO/STO działają jak nadprzewodnik. Pojawia się w tym momencie również magnetyzm, czyli cecha, której nie udało się obserwować w żadnym z badanych materiałów z osobna.

„Korzystając z nieograniczonych możliwości SSRL dowiedzieliśmy się, że magnetyzm perowskitów pochodzi z atomów tytanu” – powiedział biorący w eksperymencie Jun-Sik Lee.
Źródło : kopalniawiedzy.pl

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.