Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali grafen o większej wytrzymałości

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali właśnie oryginalną technologię wytwarzania coraz popularniejszego grafenu wszystko dzięki metodzie metalurgicznej. Umożliwia ona bowiem produkcję płatów grafenu o znacznie większej wytrzymałości. Patrząc przyszłościowo opracowana metoda może mieć zastosowanie m.in. w motoryzacji, lotnictwie, elektronice.

Grafen jest to materiał zbudowany z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w sieć heksagonalną. Jest ponad 100-krotnie mocniejszy od stali, co już nie raz było prezentowane, jednocześnie posiada wyjątkowe właściwości elektryczne jak i nie przepuszcza gazów.

Łódzcy naukowcy opracowali technologię wytwarzania grafenu przy użyciu ciekłej matrycy metalicznej i mieszaniny gazów nawęglających według oryginalnej, opatentowanej już na świecie metody. Swój produkt nazwali HSMG – Grafen Metalurgiczny o Wysokiej Wytrzymałości.

„To niespotykany produkt, jednowarstwowy, dwuwymiarowy o dużej powierzchni. Docelowo chcemy produkować płaty grafenu o wymiarach mierzonych w metrach kwadratowych” – zapowiedział w środę prof. Piotr Kula – szef zespołu naukowców Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ, który opracował tę metodę.

„Hodujemy grafen na ciekłym metalu, który – jak każda ciecz – ma doskonale płaską powierzchnię. Pozwala to na kontynuowanie ciągłości struktury. Tego nie mają płaty grafenu wytwarzane na stałych, chropowatych podłożach. W tym tkwi siła naszego pomysłu, że pracujemy na niezwykle doskonale płaskiej matrycy formującej” – dodał prof. Kula.

źródło: nauka.pap.pl

Brak oceny
Exit mobile version