Site icon Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

Nowy firmware poprawia termikę RaspberryPi

RaspberryPi 4 ma na dobre już zagościło w naszych domach, jednak jedna sprawa nie dawała wszystkim spokoju. Mowa tu oczywiście o temperaturach pracy RPi.

„Raspberry Pi 4, wykorzystując oprogramowanie wewnętrzne dostępne w dniu premiery, rozgrzewa się nawet w momencie bezczynności. A już pod większym obciążeniem osiąga 72,1 ° C w niecałe 60 sekund.” informacja z fundacji Raspberrypi

Wiadomo, że czym temperatura bardziej rośnie tym łatwiej o problemy, w granicznych temperaturach procesor zwalnia drastycznie. Zawsze można zastosować któreś z chłodzeń np to lub to, jednak nie zawsze chcemy coś dokładać.

I tu trzeba jednak pogratulować fundacji za prace rozwojowe nad oprogramowaniem, obecna aktualizacja znacznie poprawia termikę.
Oprogramowanie układowe w wersji beta zmniejsza również pobór energii  na biegu jałowym, aby zmniejszyć ogólne zużycie energii, jednocześnie dostosowując napięcie układu SoC w celu zmniejszenia poboru mocy przy obciążeniu bez obniżania wydajności. Rezultat: spadek do 2,1W bezczynności i 6,41 W przy obciążeniu – najlepszy jak dotąd wynik.

Poprawę widać w spoczynku na obrazie termicznym: większość płytki Raspberry Pi 4 znajduje się poniżej dolnego temperatury 35 ° C. Natomiast po 60 sekundach obciążenia następuje niewielka, ale wciąż mierzalna poprawa, a maksymalna zmierzona temperatura wynosi 64,8 ° C.

Aby zaktualizować Raspberry Pi do najnowszej wersji oprogramowania, otwórz okno Terminal i wprowadź:
sudo apt update
sudo apt full-upgrade

Ta koniec uruchom ponownie Raspberry Pi, używając:

sudo shutdown -r now

Więcej znajdziecie w najnowszym wydaniu MagPi 88.

Moje temperatury RPi4b widoczne poniżej, aktualizacja zrobiona po godzinie 20.

5/5 - (1 ocena/y)
Exit mobile version