Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

Ultrapłaskie soczewki do obrazu 3D

Naukowcy stworzyli nowy rodzaj soczewek, które w niezwykły sposób zaginają oraz skupiają promienie ultrafioletowe. Dzięki tej funkcji możliwe jest tworzenie unoszących się w powietrzu obrazów 3D.
Nowa technologia soczewkowa pozwoli na udoskonalanie fotolitografii i przyczyni się do usprawnienia nanotechnik obrazowania trójwymiarowego.
soczewki uv skupienie
„Klasyczne soczewki tworzą dwuwymiarowe obrazy trójwymiarowych obiektów. Nasze soczewki są w stanie tworzyć wierne, trójwymiarowe obrazy trójwymiarowych obiektów” – powiedział Ting Xu, jeden z badaczy.
Innowacyjne soczewki zostały zbudowane z materiałów posiadające ujemne współczynniki załamania. Mimo iż ich istnienie zostało zasugerowane już w ubiegłym wieku, a dokłanie w 1967 r. przez rosyjskiego fizyka Wiktora Weselago, to do budowy niezbędne było zastosowanie nieistniejących do niedawna materiałów. Odpowiednie tworzywo powstało dopiero teraz, gdyż wymagało manipulacji strukturami na poziomie cząsteczek nano. Naukowcy którzy stworzyli soczewki przyznają, że są bardzo proste w budowie. Ich konstrukcja nie wymaga tworzenia bardzo złożonych struktur w nanoskali, a jedynie naprzemienne nakładanie warstw srebra oraz dwutlenku tytanu. Co jest bardzow ważne, ujemny współczynnik załamania występuje niezależnie pod jakim kątem pada światła. Jest to niezwykle istotne, bo stosowane dotychczas materiały charakteryzowały się ujemnym indeksem refrakcyjnym tylko w przypadku światła padającego pod konkretnym kątem.

Wykazanie, że soczewki Weselago działają w UV to pierwsza tego typu demonstracja poza zakresem mikrofal. Uczeni nie wykluczają, że dzięki użyciu innych materiałów uda się skonstruować soczewki działające podobnie w przypadku innych długości światła, w tym światła widzialnego i podczerwieni.
Źródło: nist.gov

Brak oceny
Exit mobile version