Site icon Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

UP 4000 to „klon” RaspberryPi jednak z procesorem x86

AAEON już od paru lat sprzedaje pod marką UP linię komputerów jednopłytowych z procesorami Intela, jednak najnowszy model ma to coś. Wszystko przez fakt, że UP 4000 to wciąż mały i wszechstronny komputer, jednak z tą różnicą, że jest w formacie Raspberry PI, obsługuje szereg systemów operacyjnych, w tym Windows 10 i Linux.

Podobnie jak Raspberry Pi Model B, to mały komputer wielkości karty kredytowej, ale zawiera prawie wszystko, czego potrzebujesz od komputera, z wyjątkiem wyświetlacza, myszy i klawiatury. AAEON oferuje modele z maksymalnie 8 GB pamięci LPDDR4-2400 i do 64 GB pamięci eMMC, a płytka jest dostępny z trzema opcjami procesora:

Wszystkie te chipy są oparte na architekturze Intel Apollo Lake , która została wprowadzona na rynek w 2016 roku jako rozwiązanie dla energooszczędnych procesorów i która ma w tym momencie kilka generacji, a następnie Gemini Lake, Gemini Lake Refresh i ostatnio architektura Jasper Lake.

Więc nie oczekuj, że UP 4000 będzie demonem prędkości. Wynik jest wyższy niż Raspberry Pi 4 w jednordzeniowej wydajności Geekbench, ale niższy w wydajności wielordzeniowej. A ze względu na starzejący się procesor nie spełnia minimalnych wymagań systemowych dla systemu Windows 11.

Apollo Lake są oparte na architekturze x86, istnieje wsparcie dla szerokiej gamy systemów operacyjnych, w tym Windows 10 Home, Pro lub IoT, większości dystrybucji GNU/Linux systemów operacyjnych opartych na BSD i nie tylko.

Pełna specyfikacja UP 4000:

Do nabycia na https://up-shop.org/up4000series.html na moment pisania podstawowa wersja to 129$

 

5/5 - (1 ocena/y)
Exit mobile version