środa, 24 lipca
Shadow

USB4 v2 z obsługą prędkości do 80 Gb/s

Następna generacja urządzeń obsługujących USB może obsługiwać transfer danych z szybkością sięgającą nawet 80 Gb/s, czyli dwa razy szybciej niż obecnie oferuje nam produkty Thunderbolt 4.

Photo by Marcus Urbenz on Unsplash

Grupa USB Promotor planuje opublikować nową specyfikację USB4 w wersji 2.0 jeszcze przed tegorocznym USB Developer Days zaplanowanym na listopad. Jednak upłynie raczej kilka lat, zanim nowe kable, komputery i urządzenia mobilne zostaną wyposażone w nową technologię. Według grupy nowy protokół będzie wykorzystywał te same kable jak i złącza USB typu C, co USB4 w wersji 1.0. W rzeczywistości, jeśli masz już pasywny kabel USB typu C, który jest zdolny do prędkości 40 Gb/s, powinieneś być w stanie użyć tego samego kabla ze sprzętem nowej generacji, aby osiągnąć prędkość do 80 Gb/s, jednak to tylko domysły na ten moment.

Nowy standard jest również kompatybilny wstecznie, co oznacza, że ​​jeśli kupisz nowe urządzenie z obsługą USB 4 v2, będzie ono nadal działać ze starszym sprzętem z łącznością USB 2.0, 3.2 lub Thunderbolt 3. Po prostu nie będziesz w stanie wykorzystać pełnych prędkości. USB Promotor Group twierdzi, że nowa specyfikacja wprowadzi również aktualizacje „dostosowujące się do najnowszych wersji specyfikacji DisplayPort i PCIe”, a także obsługę prędkości tunelowania danych wyższych niż 20 Gb/s przez USB 3.2.

Po za wyższą przepustowością 80 Gb/s, będzie dostępne również Power Delivery  wyższa niż obecna 100W wydajność , jednak na tę chwilę nie wiadomo, jakie dokładnie wartości obsłuży wersja 2.
Warto pamiętać, że prawdopodobnie nie wszystkie urządzenia USB4 v2 skorzystają ze zwiększenia prędkości. Grupa nie ogłosiła jeszcze minimalnych prędkości dla USB4, ale pierwsza wersja specyfikacji pozwoliła twórcom produktów na zbudowanie urządzeń o prędkościach transferu danych tak niskich, jak 20 Gb/s lub tak wysokich, jak 40 Gb/s. Patrząc na te prędkości pierwsze co się nasuwa to, czy producenci dysków twardych jak i samych płyt nadążą za prędkościami USB.

Źródło: businesswire.com

5/5 - (1 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.