Tranzystor.pl – Vortal Elektroniczny

Jak przetestować diodę korzystając z multimetru

pomiar diody w stanie przewodzenia

W tym wpisie nauczymy się, jak w prosty sposób przetestować diodę. Diody jak by nie patrzeć są jednym z podstawowych jak i ważnych elementów obwodów elektronicznych. Używane są do ochrony, prostowania, sygnalizacji. Są jednymi z pierwszych elementów, które ulegają uszkodzeniu, dlatego trzeba wiedzieć, jak sprawdzić, czy dioda działa prawidłowo.

Wstęp

Jeśli zaczynasz opracowywać własny projekt elektroniczny lub chcesz rozwiązać problem z jakimkolwiek obwodem elektronicznym lub projektem, musisz mieć solidną wiedzę na temat podstawowych elementów elektronicznych i ich działania. Nie musisz rozumieć jego budowy i wewnętrznego działania, ale przynajmniej podstawową wiedzę na temat działania komponentu, jak go przetestować i sprawdzić, czy komponent działa poprawnie, czy nie.

Samego podziału diod nie będę tu ponownie zerknij tu -> Diody opis oraz podział.

W tym wpisie skupimy się na sposobie testowania diod. Jak wspomniałem wcześniej, diody są jednym z ważnych elementów układów elektronicznych, zwłaszcza w układach zasilających. Pamiętaj, że to nie jedyne ich zastosowanie.

Jak przetestować diodę?

dioda anoda katoda

Dioda to dwuzaciskowy element półprzewodnikowy, które umożliwia przepływ prądu tylko w jednym kierunku.

Kiedy zacisk anody diody jest dodatni w stosunku do katody, mówi się, że dioda jest spolaryzowana w kierunku przewodzenia. Spadek napięcia diody spolaryzowanej w kierunku przewodzenia wynosi zazwyczaj 0,7 V dla diod krzemowych. Jest to minimalna różnica potencjałów między anodą, a katodą diody, przy której następuje  polaryzacja w kierunku przewodzenia.

Przed testowaniem diody musimy zidentyfikować wyprowadzenia diody, mowa tu oczywiście o tym które wyprowadzenie to anodę a które katoda. Większość diod PN posiada na swojej obudowie biały pasek (może być też inny kolor). Zacisk w pobliżu tego białego paska to katoda, natomiast przeciwna to anoda. Zarówno diody przelotowe, jak i SMD mają to oznaczenie.

UWAGA: Poniższe procedury testowania dotyczą tylko normalnej diody PN.

Zwróć uwagę na fakt jeżeli chcesz przetestować, już wlutowaną w obwodzie (np. na płytce drukowanej), możesz wykonać poniższe testy, usuwając / wylutowując tylko jedną z nóżek diody.

 

Testowanie diody

pomiar diody w stanie zaporowym
pomiar diody w stanie przewodzenia

Testowania w trybie pomiaru rezystancji.

Podobnie jak w przypadku metody testu diody, tryb pomiaru rezystancji (oporu) jest równie prostą metodą sprawdzenia diody. W prosty sposób sprawdzisz czy jest dobra, zwarta czy przerwana.

Z powyższego jasno wynika, że ​​aby dioda działała poprawnie, multimetr cyfrowy powinien odczytać małą rezystancję w stanie spolaryzowanym w kierunku przewodzenia i bardzo wysoką rezystancję lub OL w stanie spolaryzowanym zaporowo.

Jeśli miernik wskazuje bardzo wysoką rezystancję lub OL zarówno w warunkach polaryzacji do przodu, jak i do tyłu, mówi się, że dioda jest otwarta. Z drugiej strony, jeśli miernik odczytuje bardzo niską rezystancję w obu kierunkach, mówi się, że dioda jest zwarta, i nadaje się do utylizacji

Test diody za pomocą miernika analogowego

Większość multimetrów analogowych zwykle nie ma dedykowanego trybu testu diody. Będziemy więc używać trybu rezystancji w multimetrze analogowym, który jest podobny do testowania diody w trybie omomierza.

Chodzi o proste testowanie diod PN za pomocą multimetrów cyfrowych i analogowych . Ta procedura testowania może nie mieć zastosowania do wszystkich typów diod.

5/5 - (4 ocena/y)
Exit mobile version