sobota, 20 lipca
Shadow

Jak przetestować diodę korzystając z multimetru

W tym wpisie nauczymy się, jak w prosty sposób przetestować diodę. Diody jak by nie patrzeć są jednym z podstawowych jak i ważnych elementów obwodów elektronicznych. Używane są do ochrony, prostowania, sygnalizacji. Są jednymi z pierwszych elementów, które ulegają uszkodzeniu, dlatego trzeba wiedzieć, jak sprawdzić, czy dioda działa prawidłowo.

Wstęp

Jeśli zaczynasz opracowywać własny projekt elektroniczny lub chcesz rozwiązać problem z jakimkolwiek obwodem elektronicznym lub projektem, musisz mieć solidną wiedzę na temat podstawowych elementów elektronicznych i ich działania. Nie musisz rozumieć jego budowy i wewnętrznego działania, ale przynajmniej podstawową wiedzę na temat działania komponentu, jak go przetestować i sprawdzić, czy komponent działa poprawnie, czy nie.

Samego podziału diod nie będę tu ponownie zerknij tu -> Diody opis oraz podział.

W tym wpisie skupimy się na sposobie testowania diod. Jak wspomniałem wcześniej, diody są jednym z ważnych elementów układów elektronicznych, zwłaszcza w układach zasilających. Pamiętaj, że to nie jedyne ich zastosowanie.

Jak przetestować diodę?

dioda anoda katoda

Dioda to dwuzaciskowy element półprzewodnikowy, które umożliwia przepływ prądu tylko w jednym kierunku.

Kiedy zacisk anody diody jest dodatni w stosunku do katody, mówi się, że dioda jest spolaryzowana w kierunku przewodzenia. Spadek napięcia diody spolaryzowanej w kierunku przewodzenia wynosi zazwyczaj 0,7 V dla diod krzemowych. Jest to minimalna różnica potencjałów między anodą, a katodą diody, przy której następuje  polaryzacja w kierunku przewodzenia.

Przed testowaniem diody musimy zidentyfikować wyprowadzenia diody, mowa tu oczywiście o tym które wyprowadzenie to anodę a które katoda. Większość diod PN posiada na swojej obudowie biały pasek (może być też inny kolor). Zacisk w pobliżu tego białego paska to katoda, natomiast przeciwna to anoda. Zarówno diody przelotowe, jak i SMD mają to oznaczenie.

UWAGA: Poniższe procedury testowania dotyczą tylko normalnej diody PN.

Zwróć uwagę na fakt jeżeli chcesz przetestować, już wlutowaną w obwodzie (np. na płytce drukowanej), możesz wykonać poniższe testy, usuwając / wylutowując tylko jedną z nóżek diody.

 

Testowanie diody

 • Zidentyfikuj końcówki diody anodę i katodę.
 • Ustaw multimetr cyfrowy w trybie sprawdzania diody.
 • Podłącz czerwoną (dodatnią) sondę multimetru do anody, a czarną (ujemną) sondę do katody. Oznacza to, że dioda jest spolaryzowana w kierunku przewodzenia,
 • Obserwuj uważnie odczyt na wyświetlaczu multimetru. Jeśli wyświetlana wartość napięcia mieści się w przedziale od 0,6V do 0,7V  wartość dla diody krzemowej, oznacza to, że dioda jest sprawna. W przypadku diod germanowych wartość ta wynosi od 0,25V do 0,3V.
 • Teraz odwróć zaciski miernika, tj. podłącz czerwoną sondę do katody, a czarną do anody. Jest to stan polaryzacji wstecznej diody lub jak kto woli stan zaporowy, w którym nie przepływa przez nią prąd. Dlatego miernik powinien wskazywać OL, jeśli dioda jest sprawna.
 • Pamiętaj, że w momencie gdy miernik pokazuje wartości nieistotne dla powyższych dwóch warunków, oznacza to, że badana dioda jest uszkodzona.

Testowania w trybie pomiaru rezystancji.

Podobnie jak w przypadku metody testu diody, tryb pomiaru rezystancji (oporu) jest równie prostą metodą sprawdzenia diody. W prosty sposób sprawdzisz czy jest dobra, zwarta czy przerwana.

 • Jak w poprzedniej metodzie, zidentyfikuj końcówki diody, tj. anodę i katodę.
 • Ustaw multimetr cyfrowy w trybie pomiaru rezystancji / omomierza.
 • Podłącz czerwoną sondę do anody, a czarną sondę do katody. Oznacza to, że dioda jest spolaryzowana w kierunku przewodzenia. Kiedy dioda jest spolaryzowana w kierunku przewodzenia, rezystancja diody jest  bliska zeru.
 • Teraz odwróć sądy miernika. Uzyskasz wówczas  stan polaryzacji stan zaporowy.  Tu miernik powinien wskazywać OL, jeśli dioda jest sprawna.

Z powyższego jasno wynika, że ​​aby dioda działała poprawnie, multimetr cyfrowy powinien odczytać małą rezystancję w stanie spolaryzowanym w kierunku przewodzenia i bardzo wysoką rezystancję lub OL w stanie spolaryzowanym zaporowo.

Jeśli miernik wskazuje bardzo wysoką rezystancję lub OL zarówno w warunkach polaryzacji do przodu, jak i do tyłu, mówi się, że dioda jest otwarta. Z drugiej strony, jeśli miernik odczytuje bardzo niską rezystancję w obu kierunkach, mówi się, że dioda jest zwarta, i nadaje się do utylizacji

Test diody za pomocą miernika analogowego

Większość multimetrów analogowych zwykle nie ma dedykowanego trybu testu diody. Będziemy więc używać trybu rezystancji w multimetrze analogowym, który jest podobny do testowania diody w trybie omomierza.

 • Ustaw multimetr na niską wartość rezystancji.
 • Podłącz diodę w stanie spolaryzowanym w kierunku przewodzenia, łącząc biegun dodatni z anodą i ujemny z katodą.
 • Jeśli miernik wskazuje niską wartość rezystancji, to mówi, że dioda jest sprawna.
 • Teraz ustaw miernik w pozycji wysokiej rezystancji i odwróć zaciski miernika, łącząc dodatni z katodą i ujemny z anodą. W tym przypadku mówi się, że dioda jest odwrócona.
 • Jeżeli miernik wskazuje OL lub bardzo dużą rezystancję, to świadczy to o idealnym stanie diody.
 • Jeśli miernik nie pokazuje powyższych odczytów, oznacza to, że dioda jest uszkodzona lub zła.

Chodzi o proste testowanie diod PN za pomocą multimetrów cyfrowych i analogowych . Ta procedura testowania może nie mieć zastosowania do wszystkich typów diod.

5/5 - (5 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.