Prezentowany układ wzmacniacza mono, osiąga może nie dużo bo 3W przy zasilaniu 12V i impedancji głośnika 8Ω. Zakres napięć wzmacniacza oscyluje między 6V, aż do 18V. (więcej…)
Prezentowany układ służy do wzmacniania sygnałów radiowych w zakresie częstotliwości od 100MHz do aż 4GHz (4000MHz). Jego zysk kształtuje się na poziomie ~30dB i to na całej szerokości (więcej…)
Nie raz borykamy się z problemem zbyt słabego nadajnika pasma 433MHz, rozwiązaniem problemu jest poniższy układ. Wzmacnia on sygnał z 10mW do, aż 100mW dla pasma 433MHz. (więcej…)
Prezentowany wzmacniacz mikrofonowy pracuje z pętlą automatycznej regulacji wzmocnienia. Elementem regulującym wzmocnienie jest dodatkowy tranzystor włączony na wejściu wzmacniacza (więcej…)
Układ wzmacniacza został zbudowany w oparciu o układ scalony TDA7250 i stanowi jego typową aplikację. Istotnym mankamentem sterownika TDA7250 jest brak zabezpieczenia termicznego stopnia końcowego. Odpowiedni układ został więc zrealizowany oddzielnie z wykorzystaniem klasycznych bloków mostka termistorowego oraz komparatora typ 311 z pętlą histerezy. Po nagrzaniu termistora do temperatury progu następuje nasycenie wyjścia komparatora w pobliżu dolnego napięcia zasilającego, co wyłącza stopień wyjściowy wzmacniacza. Wyprowadzenie sterujące układem TDA (pin 5) umożliwia również zrealizowanie funkcji [MUTE].
Napięcie zasilające +/- 26V DC
Maksymalna moc wyjściowa sinusoidalna 2 x 50 W dla Z=4
Maksymalna moc wyjściowa 2 x 100W dla Z=4
Wykaz elementów:
R1,R25,R26 - 2,7kΩ
R2 - 10kΩ
R3...
Układ został zbudowany w oparciu o dwa tranzystory w.cz. BFR91 (90) połączonych w układ WE. Wzmacniacz może pracować w bardzo dużym zakresie częstotliwości 40-790MHz (więcej…)
Układy scalone można przestawiać na schematach tak jak na rysunku A, ale sposób ten zaciemnia schemat i utrudnia analizę działania urządzenia (więcej…)