wtorek, 19 marca
Shadow

Alarm z opóźnieniem

Przed opuszczeniem mieszkania należy wcisnąć przycisk „czuwanie”. Od tego momentu w ciągu około 5 sekund trzeba zamknąć drzwi, w których powinien być wmontowany czujnik. Czujnik może być wykonany z dwóch blaszek umieszczonych na ościeżnicy tak, aby zamknięcie drzwi powodowało ich zwarcie. Otwarcie drzwi w stanie „czuwania” układu spowoduje jego zadziałanie wskutek rozwarcia styków i uruchomienie dzwonka alarmowego. Zadziałanie to nastąpi z kilkusekundowym opóźnieniem, co umożliwia właścicielowi mieszkania wyłączenie układu, po otworzeniu drzwi, zanim nastąpi alarm.

Okresowe wyłączenia sieci zasilającej mieszkanie, spowodowane na przykład ograniczeniami energetycznymi, powodują jedynie przerwę w działaniu urządzenia podczas braku zasilania. Przy ponownym włączeniu napięcia sieci alarm automatycznie przechodzi do stanu czuwania.

Układ alarmowy składa się z układu opóźnienia startu (elementy R1, C1 T’1), przerzutnika bistabilnego, pełniącego rolę zatrzasku podtrzymującego stan włączenia alarmu mimo zamknięcia drzwi (R2+R6, T’2, T3). układu wykonawczego uruchamiającego dzwonek (R8+R10, T4, T5, Tk) oraz układu zasilającego (Tr, D1-D4. C2, C3 R1).

Otwarcie drzwi powoduje ładowanie się kondensatora C1 prądem określonym wartością rezystora R1. Napięcie na kondensatorze rośnie aż do poziomu ok. 0,7 V, powodując włączenie się tranzystora T1 oraz, z kolei, przełączenie przerzutnika bistabilnego. Z tą chwilą kończy się faza opóźnienia. Zmiana stanu przerzutnika powoduje włączenie tranzystorów T4 i T5 i wysterowanie bramki triaka, a więc zamknięcie obwodu dzwonka alarmowego.

Czas opóźnienia można skrócić lub wydłużyć zmniejszając lub zwiększając pojemność kondensatora C1. Zaciski zasilania dzwonka (Uz) należy dołączyć bądź do sieci 230 V, bądź do wtórnego uzwojenia transformatora, w zależności od rodzaju dzwonka. Płytka może być zasilana przez transformator dzwonkowy lub inny o podobnych parametrach. W układzie ścieżek przewidziano zastosowanie prostownika dwu diodowego, zamiast mostkowego, w przypadku zasilania płytki z transformatora z dzielonym uzwojeniem wtórnym. Na schemacie ideowym są narysowane obie wersje zasilacza.

Całość układu nie musi być zamykana w obudowie, płytka bowiem wraz z transformatorem może być umieszczona w pomieszczeniu licznika energii elektrycznej. Przewody do czujnika w drzwiach mogą być widoczne ponieważ ich przecięcie również spowoduje włączenie alarmu.

Wykaz elementów:
R1 : 100 k
R2 : 5,6 k
R3, R4, R5, R8 : 36 k
R6 : 3,3 k
R7 : 1 k
R9 : 10 k
R10 : 200 k
C1 : 220 uF / 6,3 V
C2 : 470 uF /6,3 V
C3 : 1000 uF / 16 V
D1-D4 – układ mostkowy 4 x BYP401-40
Dz : dioda Zenera 5,6V
T1-T4 : układ scalony UL1111
T5 : BC177
Tk : triak KT205 / 400 V
Tr : transformator dzwonkowy lub podobny
W : jeden segment niezależny, wyłącznik klawiszowy Isostat

Schemat ideowy:

alarm z opóźnieniem schemat

5/5 - (1 ocena/y)

3 Comments

  • Jan

    Wykonałem ten układ alarmu z opóźnieniem ale ze współczesnymi elementami elektronicznymi. Alarm nie funkcjonuje. Najpierw zaczął działać w dziwny sposób. Przekażnik działał tylko w razie zwarcia czujnika , a po rozwarciu puszczał. Powinno być odwrotnie. Może ktoś wykonał ten alarm i podzieli się uwagami. Bardzo proszę o opinie i uwagi. Jan.

    • Witaj,
      Janie budowałem ten układ sporo lat temu były to jeszcze lata 90 i działał, jednak wówczas miałem dostęp do sporych ilości części z ZSRR 😉 obecnie nie sprawdzałem, jednak po twoich uwagach z ciekawości złożę na współczesnych odpowiednikach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.