wtorek, 19 marca
Shadow

Rezystor bezpiecznikowy co to takiego ?

Rezystor bezpiecznikowy zwany również rezystorem topikowym. Jest to specjalny rodzaj rezystora wykonany w celu ochrony dowolnego obwodu elektronicznego. Rezystor wykonany został z materiału, który ma właściwości stapiania bez płomieni lub bez nadmiernego wytwarzania ciepła, gdy prąd w obwodzie nagle wzrośnie bardziej niż jest to wymagane.  Rezystor bezpiecznikowy jest zawsze połączony szeregowo z głównym zasilaniem wejściowym do obwodu.


Rezystor bezpiecznikowy jest bardzo przydatny w bardzo wrażliwych obwodach o niższych wymaganiach do mocy. Jednocześnie obwody w których został zastosowany nie posiada specjalnych wymagań dotyczących przeciążeń jak i przepięć. Gdy jakiekolwiek element tego obwodu ulegnie uszkodzeniu i zmienią swoje zachowanie z właściwości projektowych, może wystąpić fluktuacja zmiany obciążenia prądowego i podobnie jak stan zwarcia (nie w pełni zwarty). W takiej sytuacji łatwo mogą ulec uszkodzeniu inne elementy obwodu, a nawet nadmiar ciepła i płomieni może zniszczyć cały układ urządzenia. Rezystor bezpiecznikowy zapewnia szybką gwarancję bezpieczeństwa całkowitego odłączenia.

Ogólnie rzecz biorąc, rezystory bezpiecznikowe produkowane są w większości o małych wartościach, takiej jak 0 Ω do 100 Ω jednak spotykane są również w większych  wartościach sięgających 10kΩ.

rezystor bezpiecznikowy przykład
Przykład rezystora bezpiecznikowego w zasilaczu 5V/2A

Różnica między rezystorem bezpiecznikowym a bezpiecznikiem

Rezystor bezpiecznikowy działa jak bezpiecznik jednak posiada istnieje różnica między bezpiecznikiem. Normalny bezpiecznik w szklanej rurce używany jest tam, gdzie używane są urządzenia o dużym obciążeniu, takimi jak 2A, 10A itp., który spali się, gdy wystąpi duże obciążenie zgodnie z wartością znamionową bezpiecznika. Rezystor bezpiecznikowy zastosowany w obwodzie działa pod wysokim napięciem przy małych prądach, takich jak 100mA, 250mA. Rezystor topliwy może bezawaryjnie przekazywać impulsy o wysokim napięciu, np. 500 V.

Jeżeli wystąpi zwarcia rezystora bezpiecznika, istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia innych elementów znajdujących się w obwodzie. Więc zanim wymienisz bezpiecznik najpierw sprawdź dokładnie inne elementy obwodu i wymień je jeżeli istnieje taka potrzeba przed rezystorem bezpiecznikowym.

5/5 - (2 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.