Stroboskop jest przyrządem elektrooptycznym wytwarzającym błyski światła o dużej energii, powtarzane z częstotliwością od kilku do kilkudziesięciu razy na sekundę. Jest to jeden z podstawowych przyrządów używanych w optyce i w innych naukach do analizy ruchu i zjawisk mu towarzyszących. Stroboskopy bywają tez używane jako generatory efektów świetlnych np. w dyskotekach. Prezentowane urządzenie charakteryzuje się dość prostą konstrukcją, działającą jednak pewnie i niezawodnie dzięki użyciu półprzewodnikowych elementów przełączających. Układ jest zasilany z sieci 220V przez prostownik – podwajacz napięcia z diodami D1, D2 i kondensatorami C1, C2. Napięcie rzędu 600-640V jest wymagane do zasilania lampy wyładowczej (palnika JFK-120). O połowę niższe napięcie zasila układ generatora impulsów wyzwalających z tyrystorem Th1 oraz diakami D3, D4 i obwodem stałej czasowej (R4+P1)C3. Układ generatora steruje transformatorem zapłonowym TR1. Działa on w następujący sposób: po włączeniu zasilania napięcie na anodzie tyrystora jest za małe by go włączyć i powoli rośnie w wyniku ładowania C3 przez sumę rezystancji R4 i P1. W momencie gdy C3 naładuje się do napięcia około 60-70V, będącego sumą napięć włączenia tyrystora i dwóch diaków, tyrystor gwałtownie przechodzi w stan przewodzenia i powoduje rozładowanie C3 poprzez pierwotne uzwojenie transformatora TR1. W odpowiedzi na to, uzwojenie wtórne o wielokrotnie większej ilości zwojów dostarcza impulsu rzędu 3-4kV, powodującego wyładowanie w LP1. Cykl ten powtarza się z częstotliwością zależną od ustawienia potencjometru P1. W momencie wyładowania lampa ksenonowa stanowi praktycznie zwarcie. Z tego powodu zastosowano rezystor ograniczający o dużej mocy.
Wykaz elementów:
* Diody x 2 1N4007 (na schemacie) polecam zastąpić D07 – 1586
* Rezystory 2 x 10Ω 1,5 W
* Kondensatory x 4 220μF/400V (dobrej jakości odpuszczamy tanie czasem potrafią eksplodować !!!)
* Rezystor 150 kΩ
* Potencjometr 1 MΩ
* Rezystor 330Ω
* Tyrystor TIC 106D
* Transformator impulsowy
* Palnik
* Rezystor 470Ω 17-20 W (zamiast rezystora można wstawić żarówkę, ale nie mocniejsza niz. 40 wat; mniej się grzeje i niepotrzebna rezystora; żarówka sama dostosowuje sobie rezystancję)
* Radiator do R1
* Przewód zasilający
* No i obudowa wedle uznania – ja używam ze starego zasilacza komputerowego który się upiekł 🙂
Schemat ideowy:
Uwaga!!! Wszystkie elementy układu znajdują się na potencjale sieci 230V. W układzie występują ponadto wysokie napięcia stałe niebezpieczne dla zdrowia i życia. W trakcie uruchamiania i eksploatacji urządzenia należy zachować szczególną ostrożność!!!