wtorek, 16 kwietnia
Shadow

Antypluskwa – wykrywacz podsłuchów

Antypluskwa czy wykrywacz podsłuchów radiowych. Nie raz nie dwa zastanawialiście się pewno czy nie macie w domu jakiejś pluskwy, ten prosty układ rozwiąże wasze wątpliwości.

Budowa i dziaŁanie
Schemat ideowy układu wykrywacza podsłuchów radiowych. Mimo że prezentowane urządzenie jest układem w.cz. jest bardzo proste w budowie i nie wymaga posiadania doświadczenia w zakresie obwodów w.cz. Sygnał z anteny teleskopowej kierowany jest na filtr górnoprzepustowy C1, L1, częstotliwość tego filtru wynosi ok. 30MHz i wyznacza dolny zakres częstotliwości pomiarowych. Po detekcji i ograniczeniu amplitudy diody D1,D2,D3 sygnał jest podany na wzmacniacz IC1, którego punkt pracy wyznacza dzielnik R3,R4 włączony w obwód napięcia referencyjnego otrzymywanego na końcówce 7 IC2. Właściwy układ wskaźnika stanowi układ IC2 wraz z dołączonymi do niego diodami LED D4-D13. Diody te za pomocą zwory Z1 MODE można skonfigurować jako świecący „słupek” – zwora zwarta, lub jako „biegajπcy punkt” – brak zwory. Układ IC2 LM3914 jest tanim i dość popularnym układem, zawiera wszystkie niezbędne obwody do realizacji prostego liniowego wskaźnika składającego się z 10 diod LED. Układ pracuje w podstawowej konfiguracji, napięcie referencyjne ok. ,6V wyznacza dzielnik R3,R4, a użyteczny zakres pomiarowy wewnętrznych komparatorów określają napięcia: RHI , RLO. Wskaźnik sterowany jest napięciem przyłożonym pomiędzy końcówki RLO, a SIG. Jeżeli napięcie na końcówce 5 IC2 jest równe lub mniejsze nie panujące na końcówce RLO zapalona zostaje dioda LED D13, analogicznie jeżeli napięcie na końcówce 5 IC2 jest równe lub wyższe niż te na końcówce RHI zapalona zostaje dioda LED D4. Cały zakres pomiarowy czyli zapalanie się diod LED D12-D5 podzielony jest na 9 równych odcinków, a wewnętrzny układ komparatorów gwarantuje nałożenie się sąsiednich zakresów w zakresie 5mV tak, aby przy wybraniu trybu pracy „biegający punkt” nie mogło dojść do sytuacji przy której może zgasnąć np. dioda D9, zanim zapali się sąsiednia dioda D8, lub D10. Rozdzielczość, a więc czułość układu detektora możemy regulować w stosunku 1/10 za pomocπ potencjometru P1. W dolnym położeniu suwaka potencjometru P1 rozpiętość zakresu pomiarowego wynosi ok. 100mV, a kolejne diody LED zapalać się będą, gdy napięcie na wyjściu 6 IC1 będzie się zwiększać co 11mV. Odpowiednio w górnym położeniu suwaka potencjometru P1 rozdzielczość wynosi ok.1V, a kolejne diody będą zapalane, gdy napięcie na wyjściu 6 IC1 będzie
wzrastaÊ co 110mV. Układ wykonany jest jako urzπdzenie przenośne i zasilany jest poprzez
wyłącznik W1 z 9V baterii 6F22, z której w czasie pracy w trybie „biegający punkt” pobiera tylko
7mA. W trybie „świecący słupek” pobór prądu jest znacznie wyższy i zależny od ilości zapalonych diod LED, przy założeniu ok. 5mA na każdą następną świecącą diodę LED.

Zasilanie układu bateria 9V lub zasilacz stabilizowany 9V

Wykaz elementów:
L1 – 5 zwojów ϕ1mm na ołówku
R1 – 100Ω
R2 – 20MΩ
R3,R5 – 1kΩ
R4 – 3,3kΩ
P1 – 10kΩ
C1 – 10pF
C2,C3 – 100nF
C4,C6 – 47µF/16V
C5 – 100nF
IC1 – TLC271
IC2 – LM3914
D1 – BAT82
D2,D2 – 1N4148
D4-D13 – LED R / LED G / LED B

Schemat ideowy:

 Antypluskwa - wykrywacz podsłuchów

5/5 - (2 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.