Po uruchomieniu Raspberry Pi, istnieją duże szanse, że chcesz używać maliny jako serwera WWW. Nie jedna osoba stwierdzi, że przecież są firmy hostingowe, jednak należy pamiętać, że nie są one darmowe. Możliwe, że tak jak ja nie chcesz wystawiać na świat aplikacji testowych, gdzie środowisko jest dostosowywany w czasie wprowadzania zmian, a nie każdy usługodawca zezwala na takie zmiany na ich serwerach. Przejdźmy zatem do działania. Opierać się będę w tym przypadku o Raspbian Stretch Lite
Apache a co to takiego ?
W obecnej chwili Apache jest najczęściej używanym serwerem internetowym, jego udział sięga, aż 60%. Dzięki temu, że z Apache w połączeniu z jego dużą popularnością doprowadziło do ogromnej ilości dostępnych w internecie dokumentacji, kursów jak i innych książek poświęconych jego użyciu, a także o jego bezpieczeństwie.
Niezależnie od tego, czy chodzi o Raspberry Pi oraz Raspbiana, czy o maszynę o bardziej uniwersalnym zastosowaniu, Apache jest bezpiecznym wyborem , a umiejętności, które zdobędziesz w tej dziedzinie, zawsze będą przydatne.
Instalacja Apache
Przed instalacją serwera upewnij się, że dysponujemy aktualnym systemem. Aby to zrobić, musimy zalogować się na administratora, lub możemy posłużyć się poleceniem sudo.
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Gdy już ukończymy aktualizacje Raspberry Pi, zainstalujmy serwer Apache.
sudo apt-get install apache2
Zatwierdzamy „Y” po czym na Apache zostanie zainstalowany. Za pamięci przydał by się nadać uprawnienia do pliku apache dla domyślnego użytkownika „pi” (w przypadku gdy zmieniałeś nazwę podmień pi na swoją), który można łatwo zarządzać swoimi witrynami. Aby to zrobić, uruchom następujące polecenia:
sudo chown -R pi:www-data /var/www/html/
sudo chmod -R 770 /var/www/html/
Po zakończeniu instalacji możemy sprawdzić, czy Apache działa poprawnie, w tym celu wchodzimy na adres IP naszej maliny.
Przed instalacją PHP powiedzmy co to jest PHP
Ogólnie mówiąc PHP jest to interpretowany skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.
PHP (tym razem język) służy głównie do dynamicznej witryny, to znaczy, że użytkownik wysyła informacje do serwera, który zwraca zmodyfikowane wyniki zgodnie z tymi informacjami . I odwrotnie, strona statyczna nie dostosowuje się do informacji dostarczanych przez użytkownika . Jest zapisany jako plik raz na zawsze i zawsze dostarcza tę samą treść. PHP jest darmowe i obsługiwane przez PHP Foundation, a także Zend Enterprise i różne inne firmy (należy zauważyć, że Zend jest także autorem słynnego frameworka Zend PHP, szeroko używanego i rozpoznawanego w świecie „biznesu”). Obecnie jest to jeden z najczęściej używanych języków programowania, a nawet jest najczęściej używany do programowania stron internetowych, z udziałem około 79%.
Instalacja PHP
Tak jak w przypadku apache2 będziemy potrzebowali uprawnień administratora najprościej posłużyć się poleceniem sudo.
sudo apt-get install php php-mbstring
Po instalacji przydało by się sprawdzić czy php działa prawidłowo w tym celu utworzymy plik phpinfo wszystko wykonamy komendą
echo „<?php phpinfo ();?>”> /var/www/html/php.php
Baza danych MySQL dla twojego serwera
Po skonfigurowaniu PHP prawdopodobnie będziesz chciał przechowywać informacje do wykorzystania w swoich witrynach. W tym celu najczęściej wykorzystuje się bazy danych.
W związku z tym utworzymy system DBMS (Database Management System), czyli MySQL.
MySQL to darmowy , wydajny, masowo wykorzystywany DBMS (około 56% udziału w rynku darmowego DBMS). Tutaj znowu MySQL jest tak istotny dla rozwoju, niezależnie od języka, którego należy koniecznie uczyć się i opanowywać, na przykład za pomocą tej książki .
Instalacja MySQL oraz phpmyadmin
Aby to zrobić, zainstalujemy mysql-server i php-mysql (które będą służyć jako łącze między php i mysql)
sudo apt-get install php-mysql mysql-server phpmyadmin
Po instalacji sprawdzamy czy MySQL działa prawidłowo, w tym celu posłużymy się poniższą komendą
sudo mysql –user=root
Nie usuniemy domyślnego użytkownika root mysql i utworzymy nowego użytkownika root mysql, ponieważ domyślny użytkownik może być używany tylko z kontem root systemu Linux, a więc nie jest dostępny dla skryptów web servera i php. Pamiętaj aby zmienić password na wybrane przez siebie.
DROP USER 'root’@’localhost’;
CREATE USER 'root’@’localhost’ IDENTIFIED BY 'password’;
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'root’@’localhost’
(W następnych połączeniach będziesz mógł łączyć się z mysql bez używania sudo, za pomocą komendy mysql –user=root –password=twojehaslo ).