PiHole coś co część już z was może znać a część pozna niebawem ;). Co to takiego ? Z racji tego, że nie zawsze możemy posłużyć się wtyczkami blokującymi reklamy mam też inną opcję. Mowa tu o wcześniej wspomnianym PiHole, aplikacja która pozwoli wam zachować kontrolę nad prywatnością [wycina telemetrie nie tylko z MS 😉 ], wytnie reklamy a dzięki temu zmniejszy zużycie ruchu (co w przypadku internetu mobilnego jest zbawieniem).
Pi-hole krótko mówiąc jest to serwer DNS, który można doposażyć o regularną listą domen serwujących niepożądane treści, filtruje połączenia do nich zanim dojdzie do pobrania reklamy lub kodu śledzącego użytkownika jak i tworzyć własne czarne listy, przydatna opcja dla rodziców. Nie potrzeba tu jakiś mega wydajności osobiście obecnie używam tego na RaspberryPi Zero W. Z racji bezpieczeństwa zalecam pozostawić go w sieci wewnętrznej, jednak gdy chcemy wykożystywać go też z zewnątrz, najlepiej posłużyć się wówczas jeszcze VPNem. Jeżeli wystawicie własny serwer na świat możecie narazić się na wykorzystanie do ataków DDoS. Dobra dosyć mojego marudzenia 😉 przejdźmy do tego co nam będzie potrzebne:
- RaspberryPi z Raspbianem lub komputer z Debianem
- kartę pamięci np 8GB
- Raspbiana lub Debiana
- oczywiście również i PiHole
Instalacja
Pierwszym krokiem który musimy wykonać jest zaktualizowanie naszego systemu, w tym celu posłuży się komendą
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y
Po aktualizacji przejdźmy do instalacji Pi Hole, w celu zainstalowania wykorzystujemy komendę:
sudo curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash
Jeżeli wystąpi komunikat o braku curl doinstalowujemy do komenda sudo apt-get install curl
W pierwszej kolejności zostanie sprawdzony nasz system pod kontem zainstalowanych najnowszych aktualizacji, dzięki wcześniejszej aktualizacji proces przejdzie dużo szybciej.
W następnym kroku zostaną zainstalowane niezbędne pakiety do naszego Pi Holl.
Podczas instalacji zostaniemy poproszeniu o wybór preferowanego serwera DNS w moim przypadku korzystam z OpenDNS.
W następnym kroku możemy wybrać s których lista adblock chcemy korzystać, zalecam zachowanie wszystkich dostępnych. Mamy też możliwość wyboru z jakich IP chcemy korzystać IPv4 czy IPv6 zostawiamy oczywiście oba jednak jak ktoś chce rozdzielić obsługę nie stanowi to problemy.
W trakcje instalacji zostaniemy również zapytani czy chcemy zainstalować panel zarządzania, oczywiście instalujemy go łatwiej jest jednak później zarządzać całością.
Ogólnie rzecz biorąc wszystko co nam się później wyświetla klikamy po prostu „Enter”.
Na koniec zostanie wyświetlona plansza podsumowująca, na samym końcu mamy zamieszczone nasza hasło do panelu Admina.
Aby dostać się do panelu należy wejść http://adres_maliny/admin
Po wejściu na powyższe dane ujrzymy panel logowania, wprowadzamy hasło które ukazało na się na poprzednim ekranie w konsoli.
Główny panel Pi-hole:
Oprócz standardowych funkcji Pi-Hole, mamy możliwość definicji białych jak i czarnych list. Jest to jedna z funkcji która była mi potrzebna aby ograniczyć wgląd w niektóre treści urządzeniom wewnątrz domowej sieci.
Jak by ktoś zapomniał hasła można je zresetować poprzez SSH
sudo pihole -a -p
Lista black list które można bez problemu dograć do Pihole dostępna tu
PiHole po jakimś tam czasie pracy.
Po zalogowaniu się za pomocą SSH komenda sudo pihole -a -p
Super 🙂
A czy da sie zmienic haslo ?