poniedziałek, 9 września
Shadow

Raspberry Pi 5 bootowanie z dysku NVMe

Skoro tu trafiłeś zapewne tak jak jak miałeś problem ze startem systemu Raspberrypi bezpośrednio z dysku NVMe. A żal w wersji 5 maliny nie korzystać z tych dysków zamiast karty.

Co by nie rozciągać się w czasie działamy.

raspberrypi nvme hdd ssd

Przygotuj dysk SSD NVMe

Podobnie jak zapewne generowałeś już kartę do swojego Raspberry Pi 5, najszybszym i najłatwiejszym sposobem będzie użycie Raspberry Pi Imager. Możesz to zrobić, albo bezpośrednio na malinie jak to ja zrobiłem lub podłączając go do innego komputera za pośrednictwem adaptera USB NVMe M.2.

Korzystanie z ich oficjalnego Imager umożliwi ci skonfigurowanie swojej nazy hosta, preferencje SSH, nazwy użytkowników, hasła, szczegóły połączenia Wi-Fi i co tam jeszcze będziesz potrzebował, a wszystko to zostanie wgrane wraz z systemem i gotowe do użycia przy pierwszym uruchomieniu.

Uruchomienie portu PCI Express

Po pierwsze, sprawdź, czy twoja konkretna nakładka dla Raspberry Pi 5 NVMe jest zgodna z HAT+, jeśli tak, nie musisz się martwić o włączenie portu PCIe za pomocą pliku config.txt, ale jeśli nie masz pewności, lub wiesz, że tak nie jest zgodna jak moja. Musisz wykonać poniższe kroki, aby rozpocząć swoją przygodę z systemem na dysku NVMe.

W celu aktywacji dodaj następujące linie do swojego /boot/firmware/config.txt:

dtparam=pciex1
dtparam=pciex1_gen=3

Druga linia z gen=3 wymusi na porcie prędkość PCIe Gen 3 zamiast domyślnej PCIe Gen 2, co daje teoretyczne podwojenie przepustowości z 500 MB/s (Gen 2) do 1 GB/s (Gen 3), ale w prawdziwym świecie bardziej prawdopodobne jest, że prędkość nie będą tak kolorowe i zależą od twojego dysku. Na swoim dysku w testach uzyskałem 450 MB/s (dysk z odzysku), co w porównaniu z 40MB/s na karcie µSD jest sporym przyspieszeniem.

Pamiętaj, że plik należy edytować na wygenerowanym dysku a nie obecnie działającym w malinie, więc jeśli już flashowałeś system na Raspberry Pi, musisz otworzyć i edytować ten plik na dysku NVMe.

Zmień kolejność rozruchu

Teraz przydało by się poinformować naszą malinę, że zamierzamy uruchamiać system z PCI Express w Pi 5. W tym celu będziesz musiał uruchomić komputer z czegoś , więc miejmy nadzieję, że masz już kartę microSD, z którego możesz uruchomić malinę. Gdy już to zrobisz, użyj polecenia rpi-eeprom-configdo i zaktualizuj kolejność rozruchu. Otwórz edytor za pomocą:

sudo rpi-eeprom-config –edit

Poszukaj linii BOOT_ORDER i zaktualizuj ją, wyglądała tak jak poniżej:

BOOT_ORDER=0xf416

Zapisz tera plik i możesz już uruchamiać system z dysku NVMe

5/5 - (2 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.