czwartek, 18 lipca
Shadow

Raspberrypi – Pirackie radio

W tym samouczku pokażemy, jak skonfigurować mini piracką stację radiostację opartą o Raspberry Pi, wykorzystamy do tego oprogramowanie nadajnika FM oraz kawałek drutu na antenę.

Wykorzystane w tym samouczku oprogramowanie pozwala nam na nadawanie sygnału FM za pośrednictwem złącza GPIO. Ta transmisja oznacza, że możesz ustawić własną małą stację radiową. Należy jednak pamiętać, że jakość dźwięku jak i sam zasięg nie powala. Sygnał został ograniczony do dźwięku mono jak i należy zwrócić uwagę na to, że zwykłe przewody nie są najlepszymi antenami. Plik który będziemy chcieli wysłać w eter musi być w formacie WAV oraz być monofoniczny.

Pamiętaj również, że istnieją przepisy i regulacje dotyczące nadawania na częstotliwościach FM, przed rozpoczęciem korzystania z tego samouczka należy sprawdzić prawa obowiązujące w danym kraju, aby upewnić się, że nie łamie się żadnych przepisów prawa!!!

Osobiście udało mi się uzyskać zasięg około 4 metrów i to w otwartej przestrzeni w warunkach domowych udało mi się w zasięgu pokoju czyli kole 2m.

Co nam będzie potrzebne:

– Raspberry Pi w moim przypadku wersja 3 A+
– karta μSD 32GB
– Raspbian Stretch
– kawałek przewodu na antenę

Zanim zaczniemy, właściwą instalację zakatujmy nasz system. W celu zaktualizowania systemu wykonujemy następujące polecenia.

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y

Po zakończeniu aktualizacji zainstalujmy wszystkie potrzebne pakiety, których będziemy potrzebować, aby móc skonfigurować nasze pirackie radio.

sudo apt-get install sox make gcc g++ git libmp3lame-dev alsa-utils -y

Teraz, gdy mamy wszystkie potrzebne pakiety, możemy zaczerpnąć z GITa oprogramowania nadajnika FM do naszego Raspberry Pi. Dzięki temu oprogramowaniu mamy możliwość nadawania muzyki za pośrednictwem naszej anteny umieszczonej na pinie GPIO 4.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o głowicy oprogramowania do nadajnika FM wskocz na GitHub. Aby „zaczerpnąć” oprogramowanie uruchom poniższe polecenie.

cd ~
git clone https://github.com/somu1795/fm_transmitter.git

Teraz przydało by się skompilować oprogramowanie, możemy to zrobić, przechodząc do katalogu i uruchamiając make. Uruchom następujące dwa polecenia na swoim Raspberry Pi, aby to zrobić.

cd ~/fm_transmitter
make

Oprogramowanie FM Transmitter mamy już skompilowane na naszej malinie. Możemy teraz spróbować odtworzyć nasz pierwszy plik muzyczny, oczywiście, aby móc to zrobić najpierw musimy go pobrać. W tym celu skorzystałem z ee.columbia.edu na łamach której znalazłem plik WAV mono.

wget https://www.ee.columbia.edu/~dpwe/sounds/music/africa-toto.wav

następnie odpalamy naszą transmisję

sox /home/pi/fm_transmitter/africa-toto.wav -r 22050 -c 1 -b 16 -t wav - | sudo ./fm_transmitter -f 102.0 -

Miłego eksperymentowania ;).

Niewłaściwe użytkowanie urządzenie prezentowanego powyżej może naruszać prawo z Art. 265, 266, 267 i 268 Kodeksu Karnego. Używasz go na własną odpowiedzialność !!!

5/5 - (2 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.