poniedziałek, 9 grudnia
Shadow

Serwer drukarki na Raspberrypi czyli skonfiguruj drukarkę sieciową

W tym pokaże wam krok po kroku, jak skonfigurować serwer wydruku na RaspberryPi, wszystko przez fakt, że posłuchałem się mojej mamy kupując jej drukarkę do firmy. Po co mi sieciowa, a teraz potrzebna.

Sam proces instalowania oprogramowania jest dość prosty, ale skonfigurowanie go i uzyskanie sieci Windows w celu znalezienia serwera wydruku jest nieco bardziej skomplikowanym procesem. Jednak jak zadziałasz tak jak opisane poniżej, nie ma opcji aby nie zadziałało, no chyba, że się postarasz. Konfiguracja serwera wydruku to prosty sposób na dostosowanie zwykłej drukarki USB do bardziej nowoczesnych standardów bez konieczności wydawania setek złoty, no chyba że nie masz wolnej maliny.

raspberrypi oraz  raspberrypi pico

Samo oprogramowanie pozwala przenieść drukarkę w dowolne miejsce i udostępnić ją wielu komputerom jednocześnie, zamiast podłączać ją bezpośrednio do jednego komputera i z niego dopiero udostępniać drukarkę, i możemy podpiąć pod RPi więcej niż jedną drukarkę. Aby to wszystko nam działało, użyjemy oprogramowania o nazwie CUPS. CUPS tłumacząc w prost Common Unix Printing System i jest podstawowe oprogramowania do drukowania w systemie Linux.

Zanim zaczniesz cały proces  polecam upewnić się, że oprogramowanie do drukowania CUPS obsługuje twoją drukarkę, przejdź do ich witryny i wyszukaj swój model drukarki.

Potrzebne komponenty:

  • Raspberrypi w moim przypadku RPi 2 leży i się kurzy
  • kabel LAN lub karta WiFi jak twoja wersja nie posiada od wersji RPi 3 jest wbudowana
  • drukarkę USB

Instalacja oprogramowania serwera druku

Instalacja serwera wydruku dla RaspberryPi jest procesem prostym, ponieważ jest dostępna bezpośrednio z pakietów Debiana. Przed rozpoczęciem, powinniśmy najpierw zaktualizować system, aby upewnić się, że korzystamy z najnowszego dostępnego oprogramowania.

Możesz to zrobić, wprowadzając do terminala następujące polecenie.

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y

Po zaktualizowaniu RaspberryPi możemy rozpocząć sam proces instalacji CUPS czyli oprogramowania serwera wydruku.

W celu instalacji oprogramowanie CUPS, posłużymy się w w terminalu następującym poleceniem.

sudo apt-get install cups

print serwer RPi CUPS

Po zakończeniu instalacji CUPS może to chwilę zająć, musimy zrobić kilka dodatkowych rzeczy, których nie możemy pominąć. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest dodanie użytkownika pi do grupy lpadmin. Dodanie do tej grupu pozwoli użytkownikowi pi na dostęp do funkcji administracyjnych CUPS bez konieczności korzystania z super użytkownika. W celu dodania korzystamy z komendy:

sudo usermod -a -G lpadmin pi

Kolejną rzeczą, którą musimy zrobić z CUPS, aby upewnić się, że będzie działa dobrze w sieci, a jest nią udostępnienie CUPS w całej sieci. W domyślnej wersji  CUPS jest skonfigurowany tak, aby blokował wszelki ruch spoza lokalnego hosta. Oczywiście to nie ma dla nas sensu, więc możemy zmusić go do akceptowania całego ruchu, uruchamiając następujące dwa polecenia:

sudo cupsctl --remote-any
sudo systemctl restart cups

Po wykonaniu powyższych opcji powinniśmy mieć dostęp do serwera wydruku RaspberryPi z dowolnego komputera w sieci.

W cel sprawdzenia czy wszystko poszło prawidłowo wchodzimy na https://IP-raspberypi:631 w moim przypadku używam nazwy hosta printpi czyli https://printpi:631

CUPS panel administaracyjny serwera wydruku

Konfigurowanie SAMBA dla serwera druku Pi

Jeśli zamierzasz używać serwera wydruku w systemie Windows, konieczne jest prawidłowe skonfigurowanie SAMBA. Nie czepiajcie się Windows ma swój świat. Zaczynamy od instalacji SAMBA a po czym wprowadzić kilka zmian w jej konfiguracji, aby wszystko działało poprawnie jak i móc korzysta ze sterowników druku CUPS.

Jeżeli nie masz jeszcze zainstalowanej samby, co już opisywałem w innym wpisie możesz to zrobić, wpisując w terminalu następujące polecenie.

sudo apt install samba

Po zainstalowaniu SAMBA na naszym Raspberry Pi , będziemy musieli trochę pozmieniać jego plik konfiguracyjny. Plik możemy otworzyć za pomocą edytora tekstu np. nano.

sudo nano /etc/samba/smb.conf

W moim przypadku sekcje „ printers” i „ print” były już w pliku, więc musiałem tylko zmienić wartości, aby pasowały do ​​poniższych .

# CUPS printing.
[printers]
comment = All Printers
browseable = no
path = /var/spool/samba
printable = yes
guest ok = yes
read only = yes
create mask = 0700

# Windows clients look for this share name as a source of downloadable
# printer drivers
[print$]
comment = Printer Drivers
path = /var/lib/samba/printers
browseable = yes
read only = no
guest ok = no

Po zmianach zapisujemy plik, a następnie resetujemy samba

sudo systemctl restart smbd

Dodawanie drukarki do CUPS

Samo dodanie drukarki do CUPS jest prostym procesem, ale najpierw musimy załadować interfejs sieciowy CUPS.

Zatem wchodzimy na https://printpi:631, następnie przechodzimy do zakładki „Administration” i klikamy „Add Printer”

dodawanie drukarki do serwera wydrukuNastępnie z listy wybieramy naszą drukarkę podłączoną do USB.
Na ostatnim ekranie, z którym musisz się zmierzyć, zanim drukarka zostanie pomyślnie dodana. Możesz ustawić dowolną nazwę i opis, pamiętaj aby zaznaczyć również, „ Share This Printer“, w przeciwnym razie inne komputery nie będą miały do ​​niej dostępu.

Dodawanie serwera druku Raspberry Pi do systemu Windows

Ostatnim z kroków jest dodanie drukarki CUPS do systemu Windows może być trochę pracochłonne, głównie dlatego, że musisz wybrać sterownik dla systemu Windows, aby móc połączyć się i zrozumieć drukarkę. Jeżeli drukarka była już zainstalowana w systemie może pójść to bez tego kroku.

Aby rozpocząć, najpierw przejdź do strony sieciowej w systemie Windows, jednym z najszybszych sposobów dotarcia do tego jest załadowanie „Mój Komputer”a następnie „Sieć” na pasku bocznym. Tam powinieneś mieć ekran, który wygląda jak ten poniżej z nazwą hosta twojego Raspberry Pi, w moim przypadku jest to „Printpi”

printpi dodawanie drukaki w windows

Jeśli samo naciśnięcie klawisza Enter nie działa, możesz zostać poproszony o autoryzację wpisz jako login pi hasło takie jakie ustawiłeś do swojej maliny. Instalacji sterowników to już raczej nie będę tłumaczył, moja zainstalowała się po kliknięciu na nią.

5/5 - (3 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.