czwartek, 18 lipca
Shadow

Zgrzewarka akumulatorów

Zgrzewarki akumulatorów przydają się nie jednemu, w tym i mi. Z racji tego, że dostaję sporo akumulatorów z laptopów których elektronika poszła w eter (zaprzyjaźniony sklep komputerowy) wykorzystuje same ogniwa 18650 do tworzenia potrzebnych mi konfiguracji. Wiadomo, że przed złożeniem ich w pakiet są sprawdzane jakie mają pojemności, i tu z pomocą przechodzi już wcześniej opisywany miernik pojemności akumulatorów 3,7V.

Obecnie gdzieś schowaną mam zgrzewarkę ze starej mikrofalówki, która jak by nie patrzeć nie jest za bardzo mobilna. Tu jakiś już czas temu rozpocząłem poszukiwania mobilnej wersji i wiadomo jak to jest wylądowałem z tym tematem u naszych dalekich sąsiadów. Tam natrafiłem na cudaka widocznego poniżej.

Zgrzewarka mobilna ogniw

Powiem szczerze, nie pokładałem jakiś mega nadziei w niej jednak tu się dość mocno zdziwiłem. Mimo tego, że zgrzewarka nie jest za duża gabarytowo, zasilanie całości to 2 akumulatory wysokoprądowe o pojemności 5000mAh 3,7V połączone szeregowo. Wad jaka wyszła na dzień dobry to dołączona ładowarka, która została licho wyliczona. Pojemność jak by nie patrzeć to 10000mAh i zalecam zastosować własną o wyższej wydatności prądowej.

Płyta głowna zgrzewarki akumulatorów

Same wyprowadzenie przewodów jak na dalekowschodnie produkty też była pozytywnym zaskoczeniem, gdyż nie było tam samej „izolacji” a znalazła się miedź. Na plus należy też wskazać przycisk spustowy jest na przewodzie ~1,5m i nie jakiś mały pstryczek tylko nożna wersja.

Co do samego zgrzewani, po naładowaniu akumulatora, bez żadnego problemu z powodu braku mocy zgrzałem pakiet akumulatorów 12V składający się z 18 ogniw 18650.  Grubość mostków jaką podaje producent powinna się wahać między 0.1 do 0.25 mm jednak ja nie czytając tego zgrzewałem 0.3mm i nie był to zbytni problem dla niej. Obecnie ma za sobą zgrzane około ~ 80 sztuk rożnych pakietów akumulatorów od małych 3,7V 15600mAh kończąc już na „kobyłach” 48V 120A mówimy oczywiście tu o pojemności znamionowej, a nie maksymalnym prądzie pracy.

Przykładowe zgrzewy na pakiecie 12V

pakiet akumulatorów 12V DIY

Pakiet który widzicie powyżej ma skromne ~12A pojemności przy 12V i będzie służył jako „mały” mobilny power bank.

Samą zgrzewarkę bez problemów możecie nabyć u naszych dalekich sąsiadów https://bit.ly/3I262Ld

5/5 - (2 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.