Dodano w przez swistak dnia sierpień 10 2017 273

Obecnie energia słoneczna najszybciej rozwija się w Chinach. Jednak oprócz korzyści jakie niesie ze sobą energia słoneczna, niesie jednocześnie ogromne zagrożenie. CRES  czyli China Renewable Energy Society już w tym momencie ostrzega, że za około 20 lat Chiny będą miało poważne problemy z bezpiecznym sposobem zutylizowania ogniw fotowoltaicznych.

CRES ocenił, że do roku 2034 zdemontowane zostaną zużyte ogniwa, zapewniające około 70 GW mocy. Patrząc trochę dalej to do roku 2050 w Chinach będzie 20 milionów ton zużytych ogniw słonecznych. Wyliczenia te pokrywają się z szacunkami ADE (Amerykańskiego Departamentu Energii), który ocenia, żywotność ogniw fotowoltaicznych na 20 do 30 lat.

Jednak po demontażu pojawiają się dopiero prawdziwe problemy. Bowiem zużyte panele słoneczne wraz z peryferiami do pozyskiwania energii ze Słońca bardzo trudno jest poddać recyklingowi. Wszystko przez to, że zawierają ołów, miedź, aluminium oraz tworzywa sztuczne. Recykling wymaga bowiem dużych nakładów pracy jak i energii oraz użycia środków chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dodatkowym problemem w Państwie Środka jest fakt, że wiele instalacji fotowoltaicznych znajduje się w odległych północno-zachodnich oraz północnych regionach Chin. Podczas gdy zakłady przetwórstwa odpadów znajdują się głównie na wschodzie i południowym-wschodzie Chin. W Europie przemysł ogniw fotowoltaicznych powołał już firmę PV Cycle Association, która zajmuje się przetwarzaniem odpadów pochodzących z ogniw. Na obecną chwilę przetworzenie tych odpadów kosztuje około 200 euro za tonę.

Źródło: digitimes.com

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?