wtorek, 16 kwietnia
Shadow

Ogniwa słoneczne nie takie eko jak się sądzi

Obecnie energia słoneczna najszybciej rozwija się w Chinach. Jednak oprócz korzyści jakie niesie ze sobą energia słoneczna, niesie jednocześnie ogromne zagrożenie. ogniowo fotowoltaniczneCRES czyli China Renewable Energy Society już w tym momencie ostrzega, że za około 20 lat Chiny będą miało poważne problemy z bezpiecznym sposobem zutylizowania ogniw fotowoltaicznych.

CRES ocenił, że do roku 2034 zdemontowane zostaną zużyte ogniwa, zapewniające około 70 GW mocy. Patrząc trochę dalej to do roku 2050 w Chinach będzie 20 milionów ton zużytych ogniw słonecznych. Wyliczenia te pokrywają się z szacunkami ADE (Amerykańskiego Departamentu Energii), który ocenia, żywotność ogniw fotowoltaicznych na 20 do 30 lat.

Jednak po demontażu pojawiają się dopiero prawdziwe problemy. Bowiem zużyte panele słoneczne wraz z peryferiami do pozyskiwania energii ze Słońca bardzo trudno jest poddać recyklingowi. Wszystko przez to, że zawierają ołów, miedź, aluminium oraz tworzywa sztuczne. Recykling wymaga bowiem dużych nakładów pracy jak i energii oraz użycia środków chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dodatkowym problemem w Państwie Środka jest fakt, że wiele instalacji fotowoltaicznych znajduje się w odległych północno-zachodnich oraz północnych regionach Chin. Podczas gdy zakłady przetwórstwa odpadów znajdują się głównie na wschodzie i południowym-wschodzie Chin. W Europie przemysł ogniw fotowoltaicznych powołał już firmę PV Cycle Association, która zajmuje się przetwarzaniem odpadów pochodzących z ogniw. Na obecną chwilę przetworzenie tych odpadów kosztuje około 200 euro za tonę.

Źródło: digitimes.com

5/5 - (1 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.