środa, 17 lipca
Shadow

25 lat Debiana

Kiedy 25 lat temu Ian Murdock ogłosił na comp.os.linux.development, „Jestem bliski ukończenie zupełnie nowego wydania Linux, […] wydania Debian Linux” , nikt nie oczekiwałby „wydania Debian Linux „stanie się tym, co jest obecnie znane jako Projekt Debian, jeden z największych i najbardziej wpływowych projektów wolnego oprogramowania.

25 lat debiana

Jego głównym produktem jest Debian, darmowy system operacyjny (OS) dla twojego komputera, a także wiele innych systemów, które poprawiają twoje życie. Od wewnętrznego działania pobliskiego lotniska do systemu rozrywki samochodowej, od serwerów chmurowych obsługujących ulubione strony internetowe do urządzeń IoT, które komunikują się z nimi, Debian może obsłużyć to wszystko.

Projekt Debian obecnie jest dużą jak i prężnie rozwijającą się organizacją z niezliczonymi samo zorganizowanymi zespołami złożonymi z ochotników. Choć często to wszystko wygląda chaotycznie z zewnątrz, projekt jest oparty o dwa główne dokumenty organizacyjne: Kontrakt Społeczny Debiana , który zapewnia wizję poprawy społeczeństwa, oraz Wytyczne Debiana dotyczące wolnego oprogramowania , które wskazują, jakie oprogramowanie jest uważane za użyteczne . Są one konstytucją projektu, która określa strukturę projektu oraz Kodeks postępowania , który nadaje ton interakcji w ramach projektu.

Każdego dnia przez ostatnie 25 lat ludzie wysyłali raporty o błędach i łatki, przesyłali pakiety, uaktualniali tłumaczenia, organizowali wydarzenia związane z Debianem, aktualizowali stronę internetową, nauczali innych, jak korzystać z Debiana i tworzyli setki pochodnych projektów.

Ot tak minęło ostatnie 25 lat – i mam nadzieję, że będzie ich, wiele więcej!

Info bezpośrednio z bits.debian.org/2018/08/debian-is-25.html

5/5 - (1 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.