środa, 17 lipca
Shadow

Bluetooth 5.3 zmniejszają opóźnienia, zakłócenia jak i poprawia żywotność baterii, oraz bezpieczeństwo

Specyfikacja Bluetooth 5.3 została przyjęta już 13 lipca 2021 roku jednak bez wielkiej pompy, a jedynym powiązanym ogłoszeniem, jakie się pojawiło jest CEVA RivieraWaves Bluetooth IP z obsługą Bluetooth 5.3.

bluetooth

Dobra to idziemy do samego mięsa co nowego dokładnie w Bluetooth 5.3? Zostały dodane cztery nowe funkcje jak i ulepszenia, a jedno rozszerzenie zostało usunięte z podstawowej specyfikacji:

  • Ulepszenie okresowego ogłaszania — pole AdvDataInfo (ADI) wspólnego rozszerzonego formatu ładunku reklamowego może być teraz dołączone do jednostek danych protokołu (PDU) AUX_SYNC_IND, które są emitowane, gdy urządzenie wykonuje okresowe ogłaszanie. Kontrolery Bluetooth Low Energy (LE) mogą teraz wykorzystywać informacje z pola ADI do rozpoznawania pakietów, które zawierają retransmitowane kopie identycznych lub semantycznie równoważnych danych, i odrzucać te pakiety, aby zapobiec niepotrzebnemu przetwarzaniu w węzłach i zapewnić ogólną retransmitowane pakiety nie wpływają na przepustowość.
  • Ulepszenie kontroli rozmiaru klucza szyfrowania — w technologii Bluetooth BR/EDR rozmiary kluczy szyfrowania są negocjowane przez kontrolery w podłączonych urządzeniach.
    Ta zmiana umożliwia hostowi informowanie kontrolera Bluetooth BR/EDR o minimalnym akceptowalnym rozmiarze klucza za pomocą interfejsu kontrolera hosta (HCI). To ulepszenie poprawia również wydajność, z jaką kontrolery Bluetooth BR/EDR mogą informować hosta o wyniku negocjacji długości klucza. Z nowej funkcji szczególnie skorzystają aplikacje IoT, takie jak kontrola dostępu, zamki do drzwi, przenośne urządzenia medyczne i oświetlenie komercyjne.
  • Ograniczanie połączenia — niektóre typy produktów spędzają dużo czasu w połączeniu o niskim cyklu pracy, aby oszczędzać energię. Ale gdy potrzebna jest większa przepustowość do obsługi konkretnego przypadku użycia aplikacji, parametry połączenia należy zmienić tak szybko, jak to możliwe. Podklasyfikowanie połączeń umożliwia dokonywanie aktualizacji parametrów połączenia z minimalnym opóźnieniem, zapewniając lepsze wrażenia użytkownika, ale jednocześnie zachowując właściwości oszczędzania energii połączeń o niskim cyklu pracy. Może to być szczególnie przydatne w inteligentnych urządzeniach medycznych, takich jak inteligentny glukometr.

Bluetooth 5.3

  • Ulepszenie klasyfikacji kanałów — urządzenia peryferyjne Bluetooth LE mogą teraz dostarczać podłączonemu urządzeniu centralnemu dane klasyfikacji kanałów radiowych, które mogą być używane przez urządzenie centralne podczas wybierania kanału podczas adaptacyjnego przeskoku częstotliwości. Poprawia to przepustowość i niezawodność, zmniejszając podatność na zakłócenia występujące na urządzeniu peryferyjnym, gdy urządzenia peryferyjne i centralne nie są fizycznie blisko siebie. Przykładem może być czujnik drgań (urządzenie peryferyjne) przymocowany do przemysłowej maszyny wirującej oraz smartfon (urządzenie centralne) noszony przez personel monitorujący stan, który doświadcza zakłóceń o różnej wielkości i pochodzących z różnych źródeł.
  • Usunięcie alternatywnego rozszerzenia MAC i PHY (AMP) – Alternatywna kontrola dostępu do nośnika i rozszerzenie warstwy fizycznej (aka AMP) umożliwia systemowi Bluetooth dołączenie jednego lub więcej kontrolerów pomocniczych obok głównego kontrolera Bluetooth BR/EDR. To rozszerzenie jest rzadko spotykane w kwalifikujących się produktach Bluetooth, więc firma Bluetooth SIG usunęła tę funkcję ze specyfikacji Bluetooth Core w wersji 5.3. Nadal będzie można zakwalifikować produkty korzystające z AMP do wcześniejszej wersji specyfikacji Bluetooth Core.Więcej szczegółów znajdziesz na stronie specyfikacji
5/5 - (2 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.