środa, 24 lipca
Shadow

Drogie pamięci RAM kolejna zmowa ?

Nie dawno pisałem o zmowie producentów kondensatorów a tu już następne. Pewno nie jeden z was zaobserwował, że w ostatnich miesiącach ceny pamięci RAM są bardzo wysokie. Nie jedna osoba zrezygnowała z wymiany sprzętu w tym ja 😉 Wszystko wskazuje na to, że podwyżki cen są efektem zmowy cenowej największych producentów układów RAM m.in. Samsunga, Micron oraz Hynix.

pamieci ram

Firma prawnicza Hagens Berman skierowała do sądu w północnej Kalifornii, firma  specjalizuje się w rynku nowych technologii. Akt oskarżenia dotyczy trzech wspomnianych wcześniej producentów. Są podejrzani o uczestniczenie w procesie zmowy cenowej jak i sztucznym podwyżką cen DRAM w latach 2016-2017. Moduły DRAM stosowane są w pamięciach RAM, kartach graficznych jak i telefonach. Hagens Berman zwraca szczególną uwagę, że w 2017 roku średni wzrost kosztu zakupu pamięci wzrósł prawie o 50% a dokładnie o 47%, jest to największy wzrost od 30 lat.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że firma Hagens Berman po raz kolejny ujawnia problem zmowy cenowej w tym segmencie branży. Już w 2006 roku jej prawnicy wygrali proces z Samsungiem jak i Hyniksem również dotyczący zmowy cenowej na rynku pamięci DRAM. Już wówczas obydwa koncerny musiały zapłacić po 731 milionów dolarów odszkodowania. Czy tym razem skończy się tak samo ?
5/5 - (1 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.