piątek, 24 maja
Shadow

Grafen materiał o grubości atomu i wytrzymałości większej niż diament.

Od chwili jego wynalezienia w roku 2004, grafem jest ośrodkiem zainteresowania wielu naukowców. Grafem jest najtrwalszym i najcieńszym zmierzonym przez człowieka materiałem. Procesory z niego wykonane byłyby wielokrotnie szybsze od ich krzemowych odpowiedników używanych teraz. Procesory wykonane z grafemu mogą osiągnąć od 500GHz do 1000GHz. Do niedawna główną przeszkodą uniemożliwiającą zastąpienie krzemu była cena grafemu która przekraczała wielokrotnie cenę takiej samej ilości krzemu.

W ciągu ostatnich miesięcy prace nad wytwarzaniem materiału przyniosły niesamowite wyniki. Wcześniej cena mikromechanicznie odłupanego krystalitu grafemu wielkości powierzchni przekroju ludzkiego włosa przekraczała tysiąć dolarów.

Metoda używana od początku bieżącego roku opiera się na układaniu grafitu na podłożu z miedzi, niklu lub krzemu i powolnym wytrawianiu podstawki aż do uzyskania czystego grafemu.

Elastyczność i trwałość pozwala na zastosowanie np. w “zwijanych” przenośnych ekranach oraz wszelkiego rodzaju wyświetlaczach o niestandardowym kształcie oraz zastosowaniach. Ciekawostką jest to iż, kilka gramów grafemu wystarczyłoby na pokrycie boiska futbolowego.

Wiązania pomiędzy atomami węgla są w grafemie wielokrotnie silniejsze niż te występujące w diamencie.

Wszystkie te zalety sprawiają, że możemy mieć do czynienia z materiałem przyszłości. I dlatego tak chętnie firmy pracują nad wykorzystaniem tegoż materiału. Więc za parę lat możemy spodziewać się już procesorów wykonanych z grafomu.
___________________________________________
Opracowano na podstawie materiałów z Wikipedii

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.