niedziela, 21 lipca
Shadow

Każdy nowy budynek wielorodzinny z instalacją światłowodową

Projekt, który to umożliwia, czeka już tylko na podpis Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. światłowódRegulacje dotyczące nowoczesnych instalacji telekomunikacyjnych w budynkach zyskały bowiem pozytywną ocenę Komisji Europejskiej.

25 października upłynął termin na zgłaszanie uwag do przepisów technicznych projektu Rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ponieważ nie wpłynęły żadne uwagi, projekt może być podpisany. Przy jego przygotowaniu współpracował MAC.

Projekt zakłada wprowadzenie obowiązku:

1) montażu światłowodowej instalacji telekomunikacyjnej – w nowo budowanych mieszkalnych budynkach wielorodzinnych, a także budynkach użyteczności publicznej służących celom związanym z oświatą i wychowaniem – zapewniającej w szczególności dostęp do szerokopasmowego internetu;

2) montażu – w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych – instalacji umożliwiającej odbiór cyfrowych programów telewizyjnych i radiofonicznych rozpowszechnianych w sposób rozsiewczy naziemny i satelitarny;

3) zapewnienia w tych budynkach pomieszczeń (lub miejsc) na osprzęt i urządzenia instalacyjne do montażu instalacji telekomunikacyjnej; mają być one wyposażone w zasilanie elektryczne;

4) budowania instalacji telekomunikacyjnych umożliwiającej świadczenie usług przez różnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych niezależnie od techniki dostępowej.

Nowelizacja jest jednym z działań MAC, które zmierzają do ograniczenia barier inwestycyjnych w telekomunikacji. Realizuje ona także rekomendacje operatorów zrzeszonych w Memorandum w sprawie współpracy na rzecz budowy i rozwoju usług i sieci szerokopasmowych.

Umożliwi ona szybsze i tańsze inwestowanie w sieci dostępowe, co przełoży się na większą dostępność i lepsze parametry usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych dla mieszkańców.

Dzięki nowelizacji poprawi się też wizerunek nowych osiedli mieszkaniowych – z elewacji znikną szpecące i zagrażające życiu indywidualne anteny satelitarne.

Szczegóły dotyczące procesu legislacyjnego rozporządzenia oraz jego tekst można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/504/projekt/15552
Źródło: mac.gov.pl

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.