Linux pierwszy systemem ze wsparciem USB 3.0

Zaledwie kilka tygodni odkąd NEC zaprezentował pierwszy kontroler USB 3.0, a firma Fresco Logic pokazała prototyp karty ExpressCard wyposażonej w taki układ usb 3.0(ale i przed rozpoczęciem sprzedaży urządzeń zgodnych ze specyfikacją SuperSpeed), daje się słyszeć o sterowniku xHCI (Extensible Host Controller Interface) dla Linuksa. Jak pisze w swoim blogu Sara Sharp, pracująca w intelowskim Open Source Technology Center, jej patch odpowiedzialny za obsługę urządzeń USB 3.0 został zakolejkowany do włączenia w jądrze 2.6.31.
Drivery xHCI pojawiły się już w alternatywnej gałęzi rozwojowej kernela Linux-next i krótko po opublikowaniu kernela 2.6.30 powinny trafić do głównej gałęzi 2.6.31 (prawdopodobnie w sierpniu bieżącego roku). Każdy, kto chciałby zapoznać się ze sterownikami już teraz, powinien przejrzeć repozytorium GIT Sary Sharp.

W kodzie źródłowym znajdziemy frazę „Copyright (C) 2008 Intel Corp.”. Nic dziwnego – to Intel przewodził pracom nad specyfikacją USB 3.0, a przedstawiciel korporacji zajmuje w USB Implementers Forum fotel prezesa.

Przygotowane sterowniki były testowane na sprzęcie Fresco Logic. Podczas tegorocznych targów Computex firmy Asus i ASRock pokazały płyty główne dla intelowskiego chipsetu P55 i z podstawką LGA1156; będą one współpracować z urządzeniami peryferyjnymi USB 3.0.

Przekrój przewodu USB 3.0
usb 3.0 przekrój przewodu
Wtyk USB 3.0
Wtyk USB 3.0
Chip USB 3.0
ukłd scalony USB 3.0

Post Author: swistak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdz, że nie jesteś botem. *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.