czwartek, 18 lipca
Shadow

Linux pierwszy systemem ze wsparciem USB 3.0

Zaledwie kilka tygodni odkąd NEC zaprezentował pierwszy kontroler USB 3.0, a firma Fresco Logic pokazała prototyp karty ExpressCard wyposażonej w taki układ usb 3.0(ale i przed rozpoczęciem sprzedaży urządzeń zgodnych ze specyfikacją SuperSpeed), daje się słyszeć o sterowniku xHCI (Extensible Host Controller Interface) dla Linuksa. Jak pisze w swoim blogu Sara Sharp, pracująca w intelowskim Open Source Technology Center, jej patch odpowiedzialny za obsługę urządzeń USB 3.0 został zakolejkowany do włączenia w jądrze 2.6.31.
Drivery xHCI pojawiły się już w alternatywnej gałęzi rozwojowej kernela Linux-next i krótko po opublikowaniu kernela 2.6.30 powinny trafić do głównej gałęzi 2.6.31 (prawdopodobnie w sierpniu bieżącego roku). Każdy, kto chciałby zapoznać się ze sterownikami już teraz, powinien przejrzeć repozytorium GIT Sary Sharp.

W kodzie źródłowym znajdziemy frazę „Copyright (C) 2008 Intel Corp.”. Nic dziwnego – to Intel przewodził pracom nad specyfikacją USB 3.0, a przedstawiciel korporacji zajmuje w USB Implementers Forum fotel prezesa.

Przygotowane sterowniki były testowane na sprzęcie Fresco Logic. Podczas tegorocznych targów Computex firmy Asus i ASRock pokazały płyty główne dla intelowskiego chipsetu P55 i z podstawką LGA1156; będą one współpracować z urządzeniami peryferyjnymi USB 3.0.

Przekrój przewodu USB 3.0
usb 3.0 przekrój przewodu
Wtyk USB 3.0
Wtyk USB 3.0
Chip USB 3.0
ukłd scalony USB 3.0

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.