Firma Quectel poinformowała o wprowadzeniu na rynek modułu Quectel CC660D-LS IoT-NTN, powstał on we współpracy z firmą Skylo. Został zaprojektowany do komunikacji dwukierunkowej, głównym jego zastosowaniem jest IoT. Moduł ten obsługuje najnowsze standardy 3GPP Release 17 dla IoT w sieciach naziemnych (NTN) . Dodatkowo może działać w paśmie L (1 do 2 GHz) oraz w paśmie S (2 do 4 GHz), dzięki czemu idealnie nadaje się do śledzenia zasobów, zarządzania flotą oraz zastosowań rolniczych jak i morskich.
Specyfikacja techniczna modułu satelitarnego Quectel CC660D-LS IoT-NTN:
- moduł komunikacji satelitarnej NTN\
- Zgodność – obsługuje 3GPP Rel-17 IoT-NTN
- Pasma częstotliwości – działa w paśmie L (B255) i paśmie S (B256/23)
- Liczne wbudowane protokoły usług internetowych
- Zasilanie obsługuje zasilanie niskonapięciowe od 2,2–3,6 V
- Bardzo wysoka czułość
- Zakres temperatur – rozszerzony zakres temperatur roboczych od -40°C do +85°C
- Łatwoś produkcyjna na dużą skalę dzięki obudowie pakietowi LCC + LGA
- Waga – 1,2 g
- Kompaktowy rozmiar z obudową LCC + LGA, wymiary 17,7 mm × 15,8 mm × 2,0 mm
Moduł Quectel CC660D-LS IoT-NTN obsługuje 3GPP Rel-17 (loT-NTN) na częstotliwościach pasma L (B255) i pasma S (B256/23) . Wersja 3GPP 17 umożliwia wykorzystanie modułu do różnych zastosowań, w tym do wysyłania SMS-ów, wykonywania połączeń głosowych i zapewniania usług ratunkowych, szczególnie w odległych obszarach. Moduł obsługuje pasmo L (B255) i pasmo S (B256/23), co oznacza, że jest w stanie komunikować się satelitarnie jedynie w tych określonych zakresach. Dzięki temu moduł może być używany w różnych aplikacjach. W paśmie S nadaje się do nawigacji GPS, radaru pogodowego i kontroli ruchu lotniczego. Pasmo L umożliwia szerszą komunikację satelitarną, w tym aplikacje IoT. Skalowanie tej technologii będzie jednak wiązało się z własnymi wyzwaniami, ponieważ wymaga rozwiązania takich problemów, jak opóźnienia sygnału i przesunięcia Dopplera, a urządzenia muszą wykorzystywać zaawansowane metody pozycjonowania i synchronizacji, aby skutecznie regulować lub kompensować te czynniki. Jednak w przypadku urządzeń GNSS zostało to rozwiązane bez problemu, więc i tu też nie będzie raczej większych komplikacji.
Firma wspomina, że moduł został dokładnie przetestowany pod kątem spełnienia wymagań Skylo Standards Plus i 3GPP Release-17. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, firma wykorzystuje testy stron trzecich w celu usunięcia luk w zabezpieczeniach i tworzenia dokumentacji Bill of Materials (SBOM) i dokumenty dotyczące wykrytych luk w zabezpieczeniach (VEX). Wszystko to aby zapewnić jak najwyższe środki bezpieczeństwa.
Firma sugeruje użycie anten YECN028AA i YFCA011AA , które są kompatybilne z częstotliwościami 5G NR Sub-6 GHz, aby usprawnić proces rozwoju urządzeń. W chwili pisania tego tekstu firma nie podała żadnych informacji o cenach, ale więcej szczegółów można znaleźć na stronie produktu i na stronie z komunikatem prasowym .