wtorek, 16 lipca
Shadow

Najszybszy komputer świata – Milky Way 2

W 41. notowaniu Top500 najszybszych superkomputerów świata zwyciężył Milky Way 2 – system dla Państwowego Centrum Superkomputerowego w Guangzhou, milky way 2mieszczącego się w Chinach został zbudowany z procesorów Intel Xeon i koprocesorów Xeon Phi.

W najpotężniejszym superkomputerze zainstalowano bagatela 32 tys., 12-rdzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2600 v2 oraz 48 tys. koprocesorów Intel Xeon Phi. Gigant jest pazerny na energię gdyż do swojej pracy potrzebuje nie mało mocy bo, aż 17,8 MW, jednak przy takich parametrach i tak należy do najbardziej wydajnych energetycznie systemów w Top500.
Milky Way 2 osiąga szczytową wydajność 54,9 petaflopów czyli 54,9 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jest to ponad dwukrotnie więcej, niż czołowy system w poprzednim wydaniu listy z listopada 2012 r. Dodatkowo, jest to pierwszy od 1997 roku system wykorzystujący wyłącznie rozwiązania Intela. Amerykańskie procesory działają, aż w 80 proc. superkomputerów z pierwszej pięćsetki.

Ranking superkomputerów publikowany jest co pół roku. To dzieło Hansa Meuera z Uniwersytetu Mannheim, Ericha Strohmaiera i Horsta Simona z ośrodka National Energy Research Scientific Computing Center przy Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych oraz Jacka Dongarry z Uniwersytetu Tennessee.

Źródło: tech2.in.com

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.