niedziela, 21 lipca
Shadow

Pierwszy akademicki petaflops

Amerykański Narodowy Instytut Nauk Komputerowych stał się właścicielem superkomputera, którego wydajność przekracza 1 petaflops. To pierwsza taka maszyna w świecie akademickim.

Kraken, czyli Cray XT5 został rozbudowany tak, że obecnie dysponuje mocą obliczeniową rzędu 1,03 PFlops. Maszyna korzysta z 16 512 sześciordzeniowych układów AMD Istambuł, taktowanych zegarem o częstotliwości 2,6 GHz. Komputer jest wyposażony w 129 terabajtów pamięci operacyjnej i 3,3 petabajty pamięci masowej.

Maszyna jest zbudowana z 8256 węzłów, a na każdy z nich składają się dwa procesory, 16 gigabajtów pamięci operacyjnej, zapewniający komunikacją chipset Seastar2 Craya oraz router.

Został on podłączony do Teragridu, amerykańskiej sieci superkomputerów, która jest największą na świecie platformą obliczeniową udostępnioną do badań naukowych.

Kraken jest wykorzystywany do przeprowadzania wysoko zaawansowanych naukowych symulacji trójwymiarowych, jego zadaniem będzie też znalezienie odpowiedzi na pytanie, co dzieje się we wnętrzu gwiazdy podczas zapadania się jej jądra.

Źródło : kopalniawiedzy

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.