niedziela, 14 kwietnia
Shadow

PiVoyager UPS dla Raspberry Pi z RTC

Raspberry Pi to komputer jedno-płytkowy, obecnie używany niemal na całym świecie. Niemal każdy kto budował jakiś większy projekt oparty o RPi miał nie raz problem związany z zasilaniem.

Wiadomo, że nie jeden podłączał do maliny powerbanka, jednak spora cześć z dostępnych na rynku nie może być ładowana w czasie gdy pobieramy z nich energię. Jednak pojawiło się kolejne rozwiązanie tego problemu,  wszystko dzięki PiVoyager. PiVoyager to zasilacz UPS dla RaspberryPi specjalnie zaprojektowany do pracy ze standardowymi akumulatorami Li-Ion lub LiPo. Jego kształt jest identyczny jak Pi Zero, dzięki czemu jest w pełni kompatybilny z obudową PiZero, ale mimo swoich wymiarów będzie bez problemu działał z każdym RaspberryPI Pi 2,3, B + i 4.

PiVoyager został stworzony przez Omzlo, zespół odpowiedzialny za platformę IoT NoCAN . Nakładka UPS wykracza poza standardowe urządzenie tego typu została wyposażona w programowalny  zegar czasu rzeczywistego, którego można bez problemu używać z RaspberryPi. Ważną rzeczą jest to, że można jednocześnie zasilać naszą malinę jak i ładować akumulator Li-Ion / LiPo.  Domyślny prąd ładowania to 1A jednak można zmniejszyć do 500mA dla samego akumulatora więc spokojnie wystarczy nawet dla większych ogniw. Po odłączeniu zasilania USB może dostarczyć do Raspberry Pi do 2,1 A. Zintegrowany RTC (zegar czasu rzeczywistego) umożliwia nam pracę bez podłączenia maliny do sieci w celu bieżącej synchronizacji.

Niektóre z możliwości PiVoyager:

  • Monitorowanie stanu zasilania jak i i napięcie akumulatora,
  • Umożliwia nam wyłączenia po określonym czasie,
  • Włączy Raspberry Pi o określonej dacie / godzinie,
  • Zaktualizuje oprogramowanie przez I2C dzięki wbudowanemu bootloaderowi.


Zwrócić należy uwagę, że nie posiada ochrony akumulatora przed odwrotnym podłączeniem polaryzacji, więc jeśli przez pomyłkę podłączysz zaciski akumulatora odwrotnie, twoją maline może … strzelić. PiVoyager można nabyć na Tindie za 27,95 USD bez VAT i kosztów wysyłki. PiVoyager jest przeznaczony do akumulatorów o napięciu nominalnym 3,7 V i pojemności 1000 mA.

Schemat możecie bez problemu pobrać z https://github.com/omzlo/pivoyager-hardware.

5/5 - (2 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.