czwartek, 18 lipca
Shadow

Polak opracował innowacyjną baterię z … ligniny.

Już niebawem mogą powstać bezpieczne dla naszego środowiska naturalnego baterie z … uwaga ligniny, niemożliwe a jednak. Wszystko dzięki naszemu rodakowi, który opracował właśnie nowatorską elektrodę z biomasy.

ogniwo paluszek bateria

Wyczerpujące się w zastraszającym tępię konwencjonalne źródła energii stanowią jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Stosowane obecnie technologie gromadzenia energii elektrycznej nie dość, że są drogie i dość często mało efektywne.
Pomysł dr Grzegorza Milczarka z Wydziału Technologii Chemicznej Poznańskiej Politechniki zapowiada się bardzo interesująco w owych czasach.

Dr Milczarek wraz ze swoim zespołem badawczym ze szwedzkiego Linköping University, stworzył nowatorską elektrodę, która może znaleźć zastosowanie w bateriach produkowanych w przyszłości. Składa się ona bowiem z ligniny jest to produkt uboczny powstający w przemyśle papierniczym, oraz z przewodzącego prąd elektryczny polipirolu. Obie substancje są związkami pochodzenia organicznego można je tanio otrzymać z ropy naftowej a co by było bardziej ekologicznie z produktów roślinnych.

Trudno jest na obecną chwilę przewidywać czy ekologiczne akumulatory pewnego dnia zastąpią wszech obecne obecnie akumulatory litowo polimerowe spotykane w smartfonach, laptopach czy nawet w nowej gałęzi motoryzacji.

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.