środa, 24 lipca
Shadow

Porównanie Raspberry Pi 4 vs. Raspberry Pi 5

Raspberry Pi 5 ujrzało światło dzienne chwilkę temu. W tym momencie możesz zadać sobie pytanie: „Czy powinienem poczekać na Raspberry Pi 5 na dostępność, czy powinienem kupić Raspberry Pi 4?”

Niektóre z najbardziej godnych uwagi cech Raspberry Pi 5 to niesamowicie duża prędkość procesora i karty graficznej. Rzeczywiście, w porównaniu ze swoim poprzednikiem, Pi 5 zapewnia 2-3-krotny wzrost wydajności procesora i ogromny wzrost wydajności procesora graficznego. Ale zapewnia także zupełnie nowy świat urządzeń peryferyjnych. Wiele z tych ulepszeń interfejsu wynika z nowego układu kontrolera we/wy, zaprojektowanego wewnętrznie w RaspberryPi. To układ mostka południowego o nazwie RP1.

raspberrypi 4 vs. raspberrypi 5

Zanim jednak przejdziemy do tych szczegółów, przyjrzyjmy się w skrócie podobieństwom i różnicom pomiędzy Raspberry Pi 4 i Raspberry Pi 5.

Raspberry Pi 4 Raspberry Pi 5
Procesor Broadcom BCM2711 Broadcom BCM2712
CPU ARM-Cortex A72 (4 rdzenie) ARM-Cortex A76 (4 rdzenie)
Architektura CPU 64-Bit 64-Bit
Częstotliwość procesora 1.5/1.8GHz 2.4GHz
GPU VideoCore VI 600MHz VideoCore VII 1GHz
SDRAM LPDDR4-3200 SDRAM (1GB, 2GB, 4GB, 8GB) LPDDR4X-4267 SDRAM (4GB and 8GB na dzień premiery)
SD slot Micro SD Micro SD, z obsługą szybkiego trybu SDR104
WLAN 2.4 GHz and 5.0 GHz 802.11ac Wi-Fi 2.4 GHz and 5.0 GHz 802.11ac Wi-Fi
Bluetooth Bluetooth 5.0 / Bluetooth Low Energy (BLE) Bluetooth 5.0 / Bluetooth Low Energy (BLE)
HDMI 2 Micro HDMI ports (up to 4Kp60) 2 Micro HDMI ports (up to 4Kp60 na obu portach)
USB 2 x USB 2.0 & 2 x USB 3.0 2 x USB 2.0 & 2 x USB 3.0 obsługujące jednoczesną pracę z szybkością 5 Gb/s
Ethernet Gigabit Ethernet, z PoE+ support (wymaga PoE+ HAT) Gigabit Ethernet, with PoE+ support (requires a new PoE+ HAT)
Kamera 2-liniowy MIPI DSI, 2-liniowy MIPI CSI MIPI 2 × 4 tory kamery/wyświetlacza
Zasilanie 5V/3A DC (poprzez USB-C oraz GPIO) Zasilanie 5V/5A DC (z obsługą PD)
Złącze zasilani USB-C USB-C
Audio jack 4 pinowe złącze A/V Brak
RTC Brak RTC oraz złącze baterii RTC
PCIe Brak Interfejs PCIe 2.0 x1 dla szybkich urządzeń peryferyjnych
Włącznik Brak Dostępny fabrycznie

Co za różnica?

Przejdźmy do kontrastów – jest ich wiele!

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest to, że Raspberry Pi 4 jest wyposażony w procesor Broadcom BCM2711, podczas gdy Raspberry Pi 5 wykorzystuje procesor BCM2712. Raspberry Pi 5 ma szybszy procesor z rdzeniami ARM-Cortex A76 (2,4 GHz).

Następnie Raspberry Pi 5 została również wyposażony w procesor graficzny VideoCore nowej generacji. Tak więc, podczas gdy Raspberry Pi 4 ma procesor graficzny VideoCore VI o częstotliwości 600 MHz, Raspberry Pi 5 ma procesor graficzny VideoCore VII o częstotliwości 1 GHz.

Różnica w GPU jest ogromna, jeśli weźmie się pod uwagę, że Pi 4 ma 4,4 GFLOPS, a Pi 5 ponad 10 GFLOPS .

Raspberry Pi 4 korzysta z pamięci SDRAM LPDDR4-3200 (1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB), natomiast Raspberry Pi 5 wykorzystuje pamięć SDRAM LPDDR4X-4267 (4 GB i 8 GB). Wg. zapowiedzi ma pojawić się również wariant 2 GB, możliwe że pojawi się też wersja 1 GB.

Porty i urządzenia peryferyjne

Jak wspomniałem powyżej, obie wersje posiadają slot na kartę micro SD, jednak Raspberry Pi 5 obsługuje szybki tryb SDR104, oferując znacznie szybszy dostęp do danych na karcie SD.Ponadto, chociaż oba są wyposażone w dwa porty USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, Raspberry Pi 5 ma porty USB 3.0 obsługujące jednoczesną pracę z szybkością do 5 Gb/s.

Tak więc, choć na pierwszy rzut oka gniazda kart micro SD i porty USB wyglądają tak samo, w Raspberry Pi 5 są one znacznie lepsze. W porównaniu z Raspberry Pi 4, Pi 5 podwaja łączną przepustowość USB i podwaja szczytową wydajność karty SD. Jak już podkreśliłem ma tu ogromne znaczenie wykorzystanie RP1. Właśnie dzięki RP1 osiągnięto ogromny wzrost wydajności.

Interfejs szeregowy kamery (CSI) i interfejs szeregowy wyświetlacza (DSI) mają nową konfigurację w Raspberry Pi 5. Dzięki dwóm 4-liniowym interfejsom MIPI możliwa jest obsługa dowolnej kombinacji maksymalnie dwóch kamer lub wyświetlaczy. Oznacza to, że można ich używać do zastosowań stereoskopowych! Należy pamiętać, że te nowe złącza są 22-stykowe, a nie 15-stykowe, jak ma to miejsce w innych dostępnych obecnie kamerach i wyświetlaczach. Oznacza to, że będziesz potrzebować adaptera do nowej malinki.

Dzwięk

Jedną z różnic, którą szybko zauważysz, jest to, że Raspberry Pi 4 miał 4-pinowe złącze stereofoniczne /  kompozytowe gniazdo wideo, umożliwiające połączenia audio i wideo. Natomiast w 5 nie ma gniazda A/V jednak jak dla mnie nie ma to znaczenia. Jeśli chcesz podłączyć dźwięk, będziesz musiał użyć HDMI lub Bluetooth.

RTC

Nowością w Raspberry Pi 5 jest zegar czasu rzeczywistego RTC i złącze baterii RTC. Raspberry Pi 4 nie posiada oczywiście zegara RTC ani złącza na baterię RTC. Oznacza to, że do pomiaru czasu potrzebujesz niestety internetu lub zewnętrznego RTC podłączanego pod GPIO.

PCIe

Piąta wersja maliny to pierwsze RaspberryPi wyposażone w interfejs PCIe 2.0 x1, zapewniający możliwość podłączenia superszybkich urządzeń peryferyjnych. Przed Raspberry Pi 5 mieliśmy dostęp tylko do maksymalnej szybkości interfejsu SPI, więc przepustowość była ograniczona. Dzięki PCIe możesz teraz dodać naprawdę szybki sprzęt wewnętrznie do Pi, bez konieczności korzystania z kabli USB. Możesz także zrobić znacznie więcej, przesyłając dane między swoim Pi a innymi urządzeniami (pomyśl o wszystkich możliwościach, takich jak modemy 4G, dodatkowe porty Ethernet, dyski SSD!)

Przycisk zasilania i zasilania

Tu dla niektórych może być wada gdyż Raspberry Pi 5 wymaga zasilania 5 V/5 A DC jjednak obsługuje funkcję Power Delivery (PD), w przeciwieństwie do specyfikacji 5V/3A Raspberry Pi 4. Ten wzrost zapotrzebowania na moc jest spójny ze wzrostem wydajności. Oczywiście Pi 5 przewyższa Pi 4 nie tylko pod względem zużycia energii. Ze względu na swoją architekturę Pi 5 również lepiej wykorzystuje tę moc, dlatego też jest o wiele bardziej wydajny.

Nie może ujść naszemu oku fakt, że Raspberry Pi 5 jest wyposażony w przycisk zasilania!

4/5 - (5 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.