sobota, 13 lipca
Shadow

Przezroczyste aluminium

To co stworzyliśmy, to nowy stan materii, jakiego nikt wcześniej nie widział. Przezroczyste aluminium to dopiero początek – mówi profesor Justin Wark z Oxford University.Fizyczne właściwości materii, którą tworzymy, są podobne do tych, jakie panują wewnątrz wielkich planet i mamy również nadzieję, że dzięki temu dowiemy się, co się dzieje podczas tworzenia się 'miniaturowych gwiazd’ generowanych przez lasery o wysokiej mocy, a to z kolei pozwoli pewnego dnia na wykorzystanie mocy fuzji nuklearnej – dodaje.

Dotychczas przezroczyste aluminium znane było jedynie z literatury science-fiction. Naukowcom udało się je uzyskać dzięki bombardowaniu metalu za pomocą lasera FLASH z Hamburga. Laser wytrącał z każdego aluminium elektrony, co jednak nie niszczyło siatki krystalicznej metalu. Po wytrąceniu elektronów aluminium stawało się niemal niewidoczne w dalekim ultrafiolecie.

Co prawda stan taki trwał wyjątkowo krótko – około 40 femtosekund. To jednak wystarczyło, by stwierdzić, że możliwe jest uzyskanie nieznanego dotychczas stanu materii.
Źródło : Kopalniawiedzy

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.