piątek, 24 maja
Shadow

Rusza produkcja grafenu.

Spółka Nano Carbon zajmująca się produkcją grafenu, otrzymała kredyt na rozwój. Dzięki tym pieniądzom spółka zamierza zakupić urządzenia pozwalające na znacznie zwiększenie wytwarzania Grafengrafenu oraz poprawę jego jakości. Wartość inwestycji szacowana jest kilka milionów złotych.

Wiceprezes Nano Carbon Krzysztof Czuba stwierdził, że wartość inwestycji opiera na kilka milionów złotych. Jednak nie ujawnił na jaką kwotę opiewał kredyt.
„Sfinansowana przez BGK inwestycja Nano Carbon ma na celu komercjalizację technologii wytwarzania grafenu. Spółka będzie produkować unikatowe w skali światowej próbki grafenu o wymiarach 30 x 30 cm do wykorzystania w różnych ośrodkach badawczych branż m.in. elektronicznej, wojskowej i lotniczej na całym świecie” – czytamy w komunikacie BGK.

Grafen jest to bardzo nietypowy materiał, określany mianem 2D. Jest to jak już nie raz pisaliśmy, pojedyncza warstwa atomów węgla. Ów struktura wykazuje niespotykane w innych materiałach właściwości mechanicznie oraz fizyczne. Charakteryzuje się przede wszystkim niskim ciężarem właściwym, dużą elastycznością oraz wytrzymałością, wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym.

Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w 2011 r. Produkcją grafenu zajmuje się firma utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu, a także ITME. 51 proc. udziałów w Nano Carbon ma ARP, a 49 proc. fundusz inwestycyjny KGHM III FIZAN.
Źródło: forbes.pl

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.