niedziela, 19 maja
Shadow

Tajwan ogranicza dostęp do mikroprocesorów Rosji oraz Białorusi

Tajwańskie firmy wprowadziły ograniczenia dla zakupów wykonywane przez firmy rosyjskie jak i białoruskie. Obecnie mogą one kupować tylko procesory działające poniżej 25 MHz i oferujące wydajność do 5 GFLOPS. Zasadniczo całkowicie wyklucza to wszelką nowoczesną technologię, w tym mikrokontrolery dla mniej lub bardziej zaawansowanych urządzeń.

Wszystko przez ograniczenia eksportu do Rosji nałożone przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię jak i Unię Europejską. Wiodące tajwańskie firmy jako jedne z pierwszych zaprzestały współpracy z Rosją po tym, jak pod koniec lutego kraj ten rozpoczął wojnę na pełną skalę z Ukrainą. W tym tygodniu Ministerstwo Gospodarki Tajwanu (MOEA) oficjalnie opublikowało listę zaawansowanych technologicznie produktów, których eksport do rosji jak i białorusi jest zabroniony, co uniemożliwia wszelkim rodzajom produkowanych na Tajwanie zaawansowanych technologicznie urządzeń, a także narzędzi używanych do produkcji chipów ( niezależnie od tego, czy używają technologii pochodzących z USA, Wielkiej Brytanii lub UE, które były już objęte ograniczeniami), aby wyeksportować do agresywnego narodu.

procesor

Przedmioty objęte zakazem eksportu do rosji i białorusi podlegają kategoriom od 3 do 9 Porozumienia z Wassenaar , które obejmuje elektronikę, komputery, telekomunikację, czujniki, lasery, sprzęt nawigacyjny, technologię morską, nawigację, awionikę, silniki odrzutowe i szereg innych kategorie.

Ponieważ w połowie lat 90. układ został przyjęty przez 42 państwa, ograniczenia mogą wydawać się nieco archaiczne, jeśli chodzi o komputery i elektronikę, ale to w rzeczywistości sprawia, że ​​są jeszcze bardziej dotkliwe dla agresorów.

Poniżej warunki zakupu, wg. informacji DigiTimes :

  • Ma wydajność 5 GFLOPS. Aby umieścić to w kontekście, Sony PlayStation 2 wydane w 2000 roku miało szczytową wydajność około 6,2 FP32 GFLOPS.
  • Działa z częstotliwością do 25 MHz.
  • Posiada jednostkę ALU szerszą niż 32 bity.
  • Posiada zewnętrzne połączenie z szybkością transmisji danych 2,5 MB/s lub wyższą.
  • Posiada ponad 144 pinów.
  • Posiada podstawowy czas opóźnienia propagacji bramki poniżej 0,4 nanosekundy.

Oprócz braku możliwości zakupu chipów od tajwańskich firm , rosyjskie podmioty nie będą mogły sprowadzać z Tajwanu żadnego sprzętu do produkcji chipów, w tym skanerów, skaningowych mikroskopów elektronowych i wszelkich innych narzędzi półprzewodnikowych, które można wykorzystać do lokalnego wytwarzania chipów lub wykonać inżynierię odwrotną coś, z czym kraj wiąże wiele nadziei.

Źródło: materiały prasowe / tomshardware

5/5 - (2 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.